https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chemicke-a-biotechnologicke-firmy-v-eu-chteji-posilit-svuj-prumysl
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chemické a biotechnologické firmy v EU chtějí posílit svůj průmysl

10.8.2004 14:40 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Přestože Evropa je lídrem v chemické produkci s 28 procenty globálního trhu, její podíl na světovém obchodu se snížil za poslední desetiletí o čtyři procenta. Proto se před nedávnem sdružily firmy v chemickém a biotechnologickém průmyslu a v rámci organizací CEFIC a EuropaBIO a s podporou Evropské komise zahájily "Technologickou platformu pro udržitelnou chemii", tedy dlouhodobé soukromě-veřejné partnerství. Chtějí zvýšit investování do výzkumu a inovací a povzbudit konkurenceschopnost v této oblasti.
 

Platforma spojuje průmysl, výzkumná centra, finanční svět a regulační úřady na evropské úrovni, aby strategickou výzkumnou agendu ušila přímo na míru tomuto odvětví. Témata, o kterých budou zástupci platformy diskutovat, jsou průmyslová biotechnologie, technologie materiálů, návrhy chemických reakcí a procesů, a prostor pro mezioborová témata jako životní prostředí, zdraví a bezpečnost, vzdělání a dovednosti, vědecká infrastruktura či přístup k rizikovému kapitálu.

"Výzkum je primárním zdrojem inovací ve chemickém průmyslu, dnes postaveném na intenzivním rozšiřování znalostí a vede odvětví dopředu," říká komisař pro výzkum Philippe Busquin. "Evropský chemický průmysl má významné množství dokladů vývoje nových výrobků i výrobních procesů, ale úkol je zlepšit přeměnu nápadů z laboratoře na nové udržitelné výrobky a služby a povzbudit tak konkurenceschopnost EU. Chemické odvětví v Unii utrácí pouze 1,9 % svého obratu na výzkum, méně než USA (2,5 %) či Japonsko (3 %). Nová platforma zajistí založení soukromě-veřejných partnerství, která lépe překonají překážky v inovacích a povzbudí průmysl, aby více investoval do výzkumu a zlepšil svou konkurenceschopnost," vysvětluje Busquin.

Evropský obchod s chemikáliemi vzrostl ze 14 miliard euro v roce 1990 na 42 miliard euro v roce 2002, přičemž se jednalo o 25 000 podniků zaměstnávajících 1,7 milionu lidí. Ale aby bylo možné udržet tento růst, je nutné najít rovnováhu mezi dlouhodobým výzkumem v oblasti technologie a krátkodobým výzkumem v oblasti trhu. Pro evropskou inovaci byly identifikovány tři strategické technologické oblasti: průmyslová (bílá) biotechnologie, technologie materiálů a návrh chemických reakcí a procesů.

Zmíněná platforma by také měla rozptýlit obavy veřejnosti o to, zda se chemické podniky dovedou efektivně vypořádat s riziky pro lidské zdraví a životní prostředí. Měla by se také věnovat tématům jako zpomalení procesu inovací, přístup k rizikovému kapitálu, podpora kariéry výzkumných pracovníků v této oblasti a zajištění vědecké spolupráce mezi průmyslem a akademickou sférou.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist