https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chystana-chko-soutok-bude-mit-kolem-12.000-hektaru-predjednavaji-ji-ochranari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chystaná CHKO Soutok bude mít kolem 12 000 hektarů, předjednávají ji ochranáři

28.3.2023 16:16 (ČTK)
Mohutné staroduby - symbol oblasti Soutok.
Mohutné staroduby - symbol oblasti Soutok.
Foto | Jan Miklin / AOPK ČR
Chystaná Chráněná krajinná oblast (CHKO) Soutok u soutoku Moravy a Dyje na Břeclavsku by měla mít kolem 12 000 hektarů, předjednávají ji ochránci přírody. Obeslali obce s nabídkou setkání se zastupiteli. Za Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR o tom informovala Karolína Šůlová. O záměru vyhlásit novou CHKO informoval na začátku března tehdy ještě náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jde o území s největším komplexem lužních lesů ve střední Evropě.
 

Agentura začala z pověření ministerstva seznamovat obce, významné hospodářské subjekty, místní instituce a organizace s návrhem vymezení CHKO Soutok, její zonací a bližšími ochrannými podmínkami.

"Po padesáti letech snah, nejrůznějších výzev, petic, stanovisek, nekonečných jednání a diskusí byly nyní konečně zahájeny reálné kroky k zajištění územní ochrany oblasti soutoku Moravy a Dyje - mimořádně cenné krajiny mezinárodního významu. Pokud se podaří vyhlásit CHKO Soutok, bude odstraněn bezesporu největší dluh české státní ochrany přírody," uvedl ředitel sekce ochrany přírody a krajiny Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Pavel Pešout.

Cílem předjednání návrhu CHKO je shromáždit připomínky a podněty a zohlednit je tak, aby návrh měl co nejširší shodu v regionu ještě před zahájením oficiálního procesu vyhlašování ze strany ministerstva. CHKO vyhlašuje vláda, podle Hladíka by to "superrychle" bylo ještě letos, reálně to vidí v polovině příštího roku. Chráněná krajinná oblast by měla vzniknout přibližně na 12.000 hektarech, kdy více než 90 procent lesů je ve vlastnictví státu. Do oblasti bude patřit zhruba desítka obcí.

"Řada schůzek již proběhla, nyní jsme obeslali všechny obce s nabídkou setkání se zastupiteli. Připravili jsme speciální webové stránky, kde se každý může s návrhem vymezení CHKO i její zonace seznámit v interaktivní mapové aplikaci. Je tu i návrh bližších ochranných podmínek a odpovědi na často kladené dotazy, které se v souvislosti s CHKO objevují. Web průběžně doplňujeme," uvedl Pešout.

V Česku je dosud 26 chráněných krajinných oblastí.

Po větší ochraně lužních lesů v oblasti volají ochránci přírody několik desítek let, dodnes jsou tam ale jen dvě malé národní přírodní rezervace s lužními pralesy. Takzvaná Moravská Amazonie je největším zachovalým lužním komplexem v České republice. Mimo jiné jsou tam mohutné staré duby, kterých však podle vědců rychle ubývá. Podle nich mezi lety 1990 až 2009 ubyla v této oblasti více než polovina starých porostů. Lesy ČR kritiku odmítají, dnešní lužní lesy v oblasti jsou podle nich výsledkem více než třísetletého lesnického hospodaření.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

28.3.2023 19:00
Jako nutnost pro zabránění privatizace (přeměnou Lčr sp. na Lčr as.) je potřeba vyhlásit Národní Park.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.3.2023 19:45
Chráníme Moravskou Amazonii vší silou.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.3.2023 19:51 Reaguje na Karel Zvářal
Ano chránit, ale nepoužívejte zcestný termín Amazonie. To vzbuzuje dojem bezzásahového pralesa. Špatně, je to lovecký park- obora, založený a udržovaný Liechtensteiny v parkovém stylu, který je nutno udržet. I bohdá v Národním parku.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.3.2023 07:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
Viz článek p. Škorpíka o Podyjí a veteranizaci stromů vedle. Na Soutoku jsou solitérní duby, ale ty je nutno udržovat solitérní a i obnovovat sem tam.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.3.2023 08:55 Reaguje na Slavomil Vinkler
Hmm, obora s chovem "lesního dobytka", jak se nechal slyšet jeden známý ekologista o nově vytvořené oboře Obelisk. Přitom nádherná, kypící diverzitou, ale proč bychom si nekopli...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.3.2023 12:23 Reaguje na Karel Zvářal
Ale ono jde o to aby "dobytka" nebylo ani málo, ani moc a nebyl jen jeden druh. Každý žere něco jiného.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.3.2023 12:45 Reaguje na Karel Zvářal
Jinak mohu jmenovat obory i bývalé: Rajhrad, Moutnice, Měnín, Židlochovice, Vranovice , Palava, Milovice a pak celý lichtenštejnský park od Bulhar , přes Valtice až k Soutoku. A oni ty obory nebyly na škodu. Dokud nebyla Milovická v posledních 10 letech přezvěřená, byla to komora vzácného hmyzu např. jasoně dymnivkového, no ale je to jen CHKO a Lesy ČR.... Obelisk byl součást lichtenštejnské obory. Škoda ho, že byl privatizován.
Odpovědět
Sl

Slovan

29.3.2023 11:29
Jsem nesmírně rád, že se ochrana Soutoku konečně hnula správným směrem.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.3.2023 12:47 Reaguje na Slovan
Jak ukazuje Palava a Milovice je CHKO slabota.
Odpovědět
Sl

Slovan

29.3.2023 17:27 Reaguje na Slavomil Vinkler
Milovice v CHKO nejsou. A na Pálavě je to špatně?
Odpovědět
Sl

Slovan

29.3.2023 17:28 Reaguje na Slovan
co*
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.3.2023 19:22 Reaguje na Slovan
Například husté lesy a mizení např. jasoně dymnivkového, zarůstání holých strání a mizení stepní květeny.... A navíc CHKO končí zhruba Sedlec- Bulhary a tedy je obora v CHKO!!! ane že ne. A přece si lesy čr. dělají co chtějí. CHKO je na nic.
Odpovědět
Sl

Slovan

30.3.2023 13:28 Reaguje na Slavomil Vinkler
Na přiloženém odkaze se můžete podívat na činnost správy CHKO Pálava v minulém roce. Máte tam všechno… od pastvy, prosvětlování lesů až po oheň.
https://storymaps.arcgis.com/stories/495cc87767324260896d315f647b562e

Jistě, pravomoce CHKO jsou oproti NP omezené, což je ovšem dáno faktem, že CHKO je takovým kompromisem mezi ochranou přírody a ostatními zájmy (lesníky, zemědělci, myslivci apod.). Já osobně bych všem CHKO zvýšil rozpočty, které mi přijdou dost malé a bez peněz to dneska u nás dělat nelze.
Obora Bulhary není přímo v CHKO jediná, je jich po republice více (což je zase dáno tím kompromisem). Že způsob chovu v této oboře zničil relativně velkou populaci jasoně dymnivkového je opravdu katastrofou a ještě horší je, že na to ochranáři upozorňovali ČIŽP - ti tomu však nevěnovali pozornost (jak je to možné?!). S kritikou LČR nemohu jinak, než souhlasit. S tím, že i oni ale už musí chtě nechtě s CHKO spolupracovat a počítat s tím, že budou-li s něčím vyjebávat, ochranáři už tam pravomoce mají.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist