https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-je-v-ochrane-velemloku-veleambiciozni-pustila-se-do-bourani-88-hydroelektraren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína je v ochraně velemloků veleambiciozní: pustila se do bourání 88 hydroelektráren

27.3.2019 12:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Že se počty velemloků čínských (na snímku) povážlivě tenčí, zaznamenali pekingští zoologové v padesátých letech minulého století.
Že se počty velemloků čínských (na snímku) povážlivě tenčí, zaznamenali pekingští zoologové v padesátých letech minulého století.
Má větší cenu živoucí fosilie, která teoreticky pamatuje časy před 350 miliony let, nebo obnovitelný zdroj energie? V Číně si takovou otázku nekladou, mají už jasno. V posledních dvou letech tu kvůli ochraně kriticky ohrožených velemloků zastavili činnost 34 vodních elektráren, a dalších deset rovnou zbourali. Píše o tom ChinaDaily.
 

Že se počty velemloků čínských povážlivě tenčí, zaznamenali pekingští zoologové za pět minut dvanáct, v padesátých letech minulého století. Tehdy se totiž populace těchto 1,5 metrů dlouhých a až 30 kilo vážících ocasatých obojživelníků skokově propadla o nějakých 80 %. Co mu škodí? Prakticky všechno, co tehdy bylo v Číně zvykem: znečištěná voda, úpravy říčních toků, vodní květ a eutrofizace, hluk a vibrace z lodní dopravy, stavba přehrad a vodních nádrží, kolísající hladina. Následující léta byly ve znamení pokusů o záchranu druhu, který je jinak ve světě naprostým unikátem. Pokusů vesměs marných, protože se ukázalo, že nestačí jen chránit druh samotný, ale nutné je chránit i jeho zdevastovaný říční biotop.

Čínská vláda ale pojala téma ochrany velemloků jako zásadní otázku národní reprezentace, a tomu odpovídají i přijatá opatření. Zdá se, že tato živoucí fosilie má prostě předem vládou podepsaný šek na jakoukoliv částku, ať je to otázka praktického výzkumu, laboratorní reprodukce nebo zakládání přírodních rezervací. Přesto hlasy místních přírodovědců o tom, že zdejší mohutné kaskády přehrad narušují pravidelné rybí migrace, redukují potravní nabídku, napomáhají šíření patogenů a ničí populace obojživelníků, nikdo moc vážně nebral. Tedy alespoň do doby před třemi lety, kdy někoho napadlo dát do souvislosti negativní vliv přehrad přímo na populaci velemloků.

Veleplány pro velemloky

V průběhu necelých dvanácti měsíců byl vytvořen nový akční plán (který v obrysech až nápadně připomínal dříve zamítnutý akční plán na ochranu obojživelníků a ryb z roku 1995) na vytvoření Národní rezervace velemloků v provincii Chu-nan. A protože jde o velemloky, je veleambiciozní. Počítá s rezervací překrývající 3000 kilometrů říčních toků v okolí celé prefektury Čang-ťia-ťie. A mimo jiné obnáší úplně zrušení 88 různých hydroelektráren. Dvě poslední léta ukázala, že to Číňané myslí vážně. Deset přehrad už je zrušených, a dalších 34 je v nucené provozní odstávce.

„Ano, mnoho přehrad bude ještě zbouráno,“ potvrzuje Hu Shenghu, oblastní manažer správy vodní sítě. „Ponechány budou v provozu pouze přehrady, které zajišťují nezbytnou ochranu před povodněmi, zavlažování a zásobování měst pitnou vodou.“ Odůvodnění? „Přehrady totiž blokují a fragmentují řeky, zabraňují migraci vodních živočichů a ničí nenahraditelné habitaty pro obojživelníky, včetně velemloků.“ Do roku 2020 by z celého regionu zmizet přehrady a vodní nádrže, které mají potenciál pouze pro energetiku. Když jde o velemloky, nic není problém.

Specialista na ekologii ryb a obojživelníků Liang Zhiqiang říká, že: „Bez přehrad bude velemlokům líp. A myslím, že to docení i budoucí generace lidí.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist