https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/clenove-hnuti-univerzity-pro-klima-jednali-se-zastupci-ministerstev
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Členové hnutí Univerzity pro klima jednali se zástupci ministerstev

16.12.2022 18:48 | PRAHA (ČTK)
Foto | Univerzity za klima / Facebook
Členové hnutí Univerzity pro klima (UZK), které v listopadu organizovalo studentskou stávku za klima, ve čtvrtek jednali se zástupci ministerstev životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství a školství o svých požadavcích v řešení klimatické krize. Jednání iniciovala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Vysokoškolský spolek chce mimo jiné odklon od uhlí a okamžité odstoupení od Energetické charty. Další jednání budou v lednu 2023.
 

Zástupci stávkujících studentů na schůzce s představiteli ministerstva ze svých požadavků prosazovali především okamžité vystoupení Česka z Energetické charty. Tato mezinárodní smlouva právně ošetřuje mimo jiné obchodování a přepravu fosilních paliv a obsahuje postupy pro řešení sporů mezi státy a firmami. Dosud od ní odstoupila třeba Itálie. Podle UZK by měla vláda rovněž přijat adekvátní novely zákona o komunitní energetice a představit jasný plán odklonu od uhlí, který nyní podle studentů chybí. Přeměna k bezemisní budoucnosti ale musí podle studentů vypadat tak, aby nedopadla na nejvíce ohrožené obyvatele, ale zaplatili ji největší znečišťovatelé.

"To, že nyní možná budeme čelit v rámci transformace nějakým nepříjemnostem, není nic ve srovnání s tím, jak obtížné bude řešit dopady klimatické krize za 20 let, pokud teď nic neuděláme." sdělila členka hnutí Anežka Lindaurová.

Setkání se zástupci studentského uskupení se zúčastnili náměstci dotčených resortů. Podle UZK by se další jednání se zástupci ministerstev mělo konat v lednu. Studenti budou podle člena UZK Matěje Moravanského od nynějšího ministra životního prostředí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) požadovat odpovědi na to, kdy Česko odstoupí od Energetické charty, kdy vláda představí konkrétní plán odklonu od uhlí a kdy bude schválena novela zákona o komunitní energetice.

Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala, že bude vytvářet podmínky pro energetickou transformaci, aby byl možný odklon od uhlí do roku 2033. Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí už dříve ČTK sdělil, že resort usiluje o odklon od uhlí před rokem 2033. Rovněž sdělil, že pro vládu už je klima jednou z priorit a vláda podporuje opatření Zelené dohody pro Evropu.

Šimáčková Laurenčíková pozvala studenty k jednání ve svém vyjádření. Uvedla v něm, že klimatickou krizi a společenské nerovnosti, na které studenti upozorňují, je potřeba řešit.

Okupační stávka studentů z iniciativy Univerzity za klima se uskutečnila od 14. do 16. listopadu. Cílem stávky bylo upozornit na nečinnost vlády v řešení klimatické krize. Protestu se v listopadu zúčastnili někteří studenti z 18 fakult univerzit mimo jiné v Praze, Brně a v Olomouci. Stávka vyvrcholila 17. listopadu protestním pochodem, kterého se zúčastnily vyšší stovky lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

17.12.2022 08:45
ono je zajímavé, že si Anežka Lindaurová myslí, že ke klimatické změně jsme došli za posledních 20 let. To je trochu úsměvné ale asi dokládá mělkost znalostí, zato hloubku emocí.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.12.2022 09:12 Reaguje na Jaroslav Řezáč
20 let je celá historická paměť ekologistů. Bez znalostí a zkušeností, ale o to větší revoluční nadšení. Vyšší stovky studentů budou hlídat celý národ. To už jsem zažil. U.V. a podřízená organizace STB.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

18.12.2022 10:32 Reaguje na Michal Ukropec
Zdebilizovana splecnost a zdebilizovana mladez. Zdebilizovany vzdelavaci system produkujici aktivisty, ujimajici se totalni vlady nad zapadnim svetem. Co chteji spasit svet a klima a pritom neumi ani rozlisit exponencialu od paraboly apod.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist