ČR podle ministra Brabce naplňuje závazky ke snižování emisí
V projevu Brabec uvedl, že ČR v současné době dokončuje novou Politiku ochrany klimatu v zemi, která vytvoří předpoklady k přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku do roku 2050. Soustředí se především na opatření, která mají nejvyšší potenciál pro snižování emisí skleníkových plynů, a na uhlíkovou náročnost energetiky, průmyslu, dopravy, zemědělství či lesnictví.
Kromě toho ČR investuje významné finanční prostředky do energetické účinnosti a ekologického vytápění v různých oblastech včetně domácností a průmyslu. Celkový rozpočet na tato opatření dosáhne do roku 2020 částky převyšující dvě miliardy eur (54 miliard Kč).
Změna klimatu je podle českého ministra bezesporu jednou z nejvážnějších globálních hrozeb, před nimiž svět stojí. Od začátku roku se ve světě udály extrémní a různorodé klimatické jevy; stejně jako ostatní státy zažila i ČR řadu povodní a dlouhotrvající období sucha, jež způsobily rozsáhlé a nevratné škody, upozornil Brabec. Není podle něj přitom pochyb, že změna klimatu má zásadní dopady nejen na životní prostředí, ale i na ekonomickou prosperitu a účinné potírání chudoby a je i bezpečnostní výzvou.
Ministr se připojil k názoru, že účinně čelit změně klimatu lze jen společně. "Zde v Paříži musíme dosáhnout právně závazné mezinárodní smlouvy, která zajistí, aby nárůst průměrné globální teploty ve srovnání s předindustriálními hodnotami nepřekročil hranici dva stupně Celsia. Je také důležité, aby nám nová smlouva umožňovala v průběhu času navyšovat ambice," řekl Brabec.
Přijetím účinné, trvalé a spravedlivé smlouvy v Paříži vyjádří podle něj účastníci odpovědnost vůči současným i budoucím generacím, a Česko se na tom hodlá podílet. "Pro zajištění efektivní realizace nové smlouvy bude mít velký význam odpovídající finanční a technická podpora a rovněž budování kapacit," zdůraznil ministr. Sdělil, že ČR už investuje významné finanční prostředky do energetické účinnosti a ekologického vytápění v různých oblastech včetně domácností a průmyslu.
Na pařížské konferenci má být do konce týdne přijata nová globální klimatická dohoda, která by umožnila snížit exhalace oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů do roku 2030 pod úroveň roku 1990. Dohoda nahradí Kjótský protokol, jehož platnost měla vypršet již loni.
reklama