https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/czech-nature-photo-letos-vyhral-snimek-trnuchy-na-dne-rudeho-more
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Czech Nature Photo letos vyhrál snímek trnuchy na dně Rudého moře

1.5.2019 00:40 | PRAHA (ČTK)
Cenu Fotografie roku v soutěži Czech Nature Photo získal od poroty Jan Stria, který zachytil trnuchu modroskvrnnou při snídani na dně Rudého moře v Egyptě.
Cenu Fotografie roku v soutěži Czech Nature Photo získal od poroty Jan Stria, který zachytil trnuchu modroskvrnnou při snídani na dně Rudého moře v Egyptě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Stria / Czech Nature Photo
Cenu Fotografie roku v soutěži Czech Nature Photo získal od poroty Jan Stria, který zachytil trnuchu modroskvrnnou při snídani na dně Rudého moře v Egyptě. Vítěz byl vybrán z 2300 přihlášených snímků, které do soutěže přihlásilo 242 fotografů. Výsledky soutěže v pondělí porota vyhlásila v pražském Karolinu. Organizátor Czech Photo Center letos poprvé udělil grant na roční stipendium na fotografování s tematikou dokumentace, monitoringu nebo ochrany české přírody v hodnotě 50.000 korun.
 

Stria s fotografií zvítězil také v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život. "Vítězný snímek zachycuje výjimečným způsobem chování zajímavého tvora a přitom si zachovává vysokou výtvarnou hodnotu. Divák je vtažen přímo do děje po hladinou. Snídající trnucha ve zvířeném písku, její magické žluté oko a poutavé světelné podmínky tvoří jedinečnou a trochu záhadnou atmosféru snímku," řekl předseda mezinárodní poroty Michal Krause.

Porota dále ocenila Václava Husince v kategorii Savci, Ondřeje Nágla v kategorii Ptáci, za kategorii Bezobratlí zvítězil Alexandr Štěrba. Tomáš Culka vytvořil nejlepší fotografii českého lesa a Zuzana Gabrielová nejlepší snímek české přírody. V kategorii Zvířata v lidské péči zvítězil Tomáš Loukota. Poprvé byla vyhlášena kategorie Série, kterou vyhrál Jiří Hřebíček.

Magistrát hlavního města Prahy pořádal speciální kategorii Příroda v Praze, za kterou porota ocenila Víta Lukáše s fotografií pražského panoramatu. "Život je o detailu a o hloubce okamžiku. Tato fotka na mne působí především díky uskupení ptactva nad Vltavou v kontextu s lidskou historií, s Karlovým mostem," sdělil náměstek primátora Petr Hlubuček

Vítězem zvláštní ceny Národního zemědělského muzea se stal Vladimír Čech mladší se snímkem zachycujícím lišku ve volné přírodě na fotopast. Letos poprvé udělený grant na fotodokumentaci české přírody získal projekt manželů Dolinayových Living Zoolgy, který se zabývá výzkumem českých hadů.

Dalšími členy poroty byla americká fotografka Ami Vitale, šéfredaktor české edice National Geographic Tomáš Tureček, ředitel správy KRNAP Robin Böhnisch a další. Výstava všech vítězných i nominovaných snímků je pro veřejnost otevřena od 30. dubna do poloviny června v pražském Karolinu.

Centrum zaměřené na fotografii Czech Photo Centre pořádá soutěž Czech Nature Photo od loňského roku a jejím prostřednictvím chce ukázat přírodu celého světa. "Chceme, aby si lidé uvědomili, že příroda je něco, o co přicházíme a co je potřeba chránit," sdělil Krause. Soutěž je určena pro profesionální a pokročilé amatérské fotografy.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist