Daily Mail: Kvůli pachu automobilů nemohou včely najít květiny
![]() |
|
Včela medonosná při sběru pylu v Del Mar Fairgrounds. | |
Foto: Jon Sullivan/Wikimedia Commons |
Podle vědců znečištění ovzduší dramaticky zmenšuje vzdálenost, na kterou jsou květiny schopné vysílat svoji vůni. Kvůli tomu pak nemohou přilákat včely a další hmyz, který nutně potřebují k opylování. To v důsledku ohrožuje i počty hmyzu, protože včely nejsou schopné najít nektar v květech, který je pro ně zdrojem potravy.
Jose Fuentes z univerzity ve Virginii, autor výzkumu, deníku Daily Mail řekl: "Molekuly vůně produkované květinami v málo znečištěném prostředí mohou urazit vzdálenost tisíc až dvanáct set metrů. Dnes ale dosahují jen vzdálenosti dvě stě až tři sta metrů." To výrazně zhoršuje možnost, že včely a další hmyz květiny najdou.
Studie financovaná Národním vědeckým fondem USA zkoumala hledíky a jejich schopnost vydávat vůni. Podle ní jsou molekuly vůně produkované květinou velmi rychle pohlceny znečisťujícími látkami v ovzduší - dusíkatými sloučeninami (NO X) a ozónem, tedy emisemi z automobilové dopravy. Kvůli interakci s těmito látkami pak nejsou květiny na větší vzdálenost cítit.
Kvůli tomu se včely a další druhy hmyzu, které se spoléhají na vůni jako na maják ukazující cestu ke sladkému nektaru, nemohou ke květinám dostat a najít dostatek potravy. Květiny, které na hmyz zase spoléhají kvůli opylování, tak čekají marně. Vědci zjistili, že počet včel opylujících většinu druhů zemědělských plodin na celém světě klesá.
Množství včel v minulých letech uhynulo také v souvislosti s nemocí včelstev CCD (Colony Collapse Disorder). Při tomto jevu vymře v krátkém čase včelí úl či celá včelí kolonie. Podle deníku Daily Mail byla CCD zničena celá čtvrtina včelstev chovaných v USA kvůli medu. Nemoc se v poslední době objevuje i v Evropě a její příčina zatím není známa.
Podle článku Gwyneth Reesové v deníku Daily Mail z 20. dubna 2008
reklama
Online diskuse
V tom případě - 21. 4. 2008 - mmSe to nezlepšuje, protože enormní nárůst dopravy všechny pozitivní jevy ve vývoji automobilů zcela elimininoval. Pokud funguje jev tak jak je ve článku popsáno, tak je to nejspíše jeden z velmi významných jevů zhoršujících situaci včelstev. Med který nevznikne není možno prodat. Co se týká prodeje medu tak se poměrně rychle a úspěšně rozšiřuje prodej ze dvora, takže obchodní situaci včelařů nevidím tak černě, mí známí nemají žádné problémy svoji produkci prodat a velkovčelaři se musí holt zařídit na zpracování do konečných produktů vlastními silami. Nedávno jsem si na zkoušku koupil nějaký velmi levný med v Lidlu a musím konstatovat, že mámin pampeliškový byl kdysi výrazně lepší, jako významnou konkurenci to dnes už nevidím. Počty včelstev klesají z mnoha různých příčin viz. např. články ve Včelaři a slabá rentabilita chovu je hlavně z důvodů slabé podpory státu a nesmyslně drahého cukru. Pokud se k tomu přidruží ještě výše zmíněné příčiny s varoázou, pak je to ale vskutku na likvidaci. |