https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dalsi-patrani-po-mambe-o-vikendu-ceka-se-zda-se-chyti-do-nastrah
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Další pátrání po mambě o víkendu, čeká se,zda se chytí do nástrah

5.10.2018 00:35 | PRAHA (ČTK)
Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policisté vyšetřují, ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli. Podle Státní veterinární správy případný chov mamby nebyl schválený. / Ilustrační foto
Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policisté vyšetřují, ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli. Podle Státní veterinární správy případný chov mamby nebyl schválený. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Pátrání po mambě zelené v domě v pražských Hlubočepích bude pokračovat o víkendu. Čeká se, zda se chytí do tepelných nástrah. Dnes to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský. Policie spolu se specialisty na odchyt hadů hledá mambu od úterního večera v domě v ulici V Bokách I. Stav třicetileté ženy, která je zřejmě majitelkou mamby a kterou had uštkl, je stále vážný a zůstává v umělém spánku. Podle mluvčího Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filipa Brože ale antisérum zabralo, pacientka má jiné významné zdravotní komplikace, dodal.
 

"Bylo vymyšleno specialistou na odchyt hadů, že had by potřeboval klid, aby se do nástrah chytil, takže dnes se tam nic dít nebude," uvedl Rybanský.

Podle odborníků není pravděpodobné, že by mamba s ohledem na nízké venkovní teploty unikla ven z domu. Předpokládají, že je stále v domě. Má ráda teplo a světlo, proto policisté nastražili tepelné pasti a doufají v to, že se had chytí. Zároveň si ale z 90 procent myslí, že had už nežije. Médiím to ve čtvrtek řekl herpetolog Tomáš Bublík.

"Pokud se tam nějaký had skrývá, tak bude pravděpodobně po smrti nebo ve velmi vážném stavu," řekl. Hada hledali v místech, která jsou extrémně chladná, například ve sklepě. Podle Bublíka se mamba v těchto podmínkách stočí a čeká na oteplení, které se ale nedostaví, dodal. Prohledány byly i sádrokartonové podhledy, jestli neleží někde ve stropu.

Herpetolog také upozornil na to, že v bytě nebylo žádné chovatelské vybavení potřebné pro chov tohoto plaza. "Našli jsme jen přepravky nebo nějakou klec, had měl naprosto nevyhovující podmínky," uvedl.

Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policisté vyšetřují, ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli. Podle Státní veterinární správy chov mamby nebyl schválený.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist