Dánský ministr rezignuje kvůli nelegálnímu nařízení vybít norky
"Informoval jsem dnes premiérku, že si přeji rezignovat na svou funkci ve vládě. Jsem si vědom toho, že nemám dostatečnou podporu parlamentních stran," napsal Jensen na twitteru.
Dánsko počátkem listopadu oznámilo, že vybije celou svou populaci norků čítající až 17 milionů zvířat. Objevila se u nich mutace koronaviru, která se přenesla i na lidi a vykazuje menší citlivost na protilátky. To by mohlo snížit účinnost budoucích vakcín.
S vybíjením infikovaných zvířat začala dánská vláda již v říjnu, později ale přiznala, že nařízená likvidace zdravých zvířat nemá oporu v zákonech.
V úterý vláda uvedla, že se jí podařilo získat v parlamentu většinovou podporu pro legalizaci jejího plánu na vybití všech norků. Celá kauza ale již pošramotila pověst kabinetu premiérky Mette Frederiksenové, která byla oceňována, jak se jí pomocí přísných karanténních opatření doposud dařilo zvládat koronavirovou krizi. Zatímco v červenci vládě důvěřovalo více než 75 procent obyvatel, v polovině listopadu byla podpora již jen něco přes 50 procent, napsala agentura Reuters.
Opozičním výzvám k rezignaci čelí i premiérka. Frederiksenová se za kontroverzní opatření veřejně omluvila a obvinila z omylu ministerstvo zemědělství. Ze zprávy o vyšetřování záležitosti přitom podle Reuters vyplývá, že rozhodnutí vybít všechny norky přijali kolektivně všichni významní ministři. Dnes zveřejněné výsledky vyšetřování, které zadala vláda, dále ukazují, že před televizním oznámením Frederiksenové o vybití norků z 4. listopadu byl její úřad upozorněn na právní problémy s uzavřením norkových farem.
Podle agentury AP je Dánsko největším dodavatelem norkových kožešin na světě, přičemž zajišťuje 40 procent globální produkce. Většina vývozu míří do Číny a Hongkongu. Na 1139 farmách chovajících v Dánsku norky pracuje asi 6000 lidí. Podle chovatelů nařízení týkající se vybití norků bude znamenat konec tohoto průmyslu v zemi.
reklama