https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/designeri-v-praze-opet-tvori-novy-nabytek-z-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Designéři v Praze opět tvoří nový nábytek z odpadu

2.6.2013 01:26 | PRAHA (Ekolist.cz)
Organizátoři a designeři v úterý otevřeli dva kontejnery plné vyřazeného nábytku a bytových doplňků a pustili se do práce
Organizátoři a designeři v úterý otevřeli dva kontejnery plné vyřazeného nábytku a bytových doplňků a pustili se do práce
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Po roce se před pražskou MeetFactory objevily opět kontejnery naplněné použitým a vyřazeným nábytkem z prodejny IKEA a skupina designerů se pustila do práce. Z odpadu se po týdnu vrtání a lepení stane nábytek nový a takový, na který v žádném obchodě nenarazíte.
 

Přes měsíc se v obchodních domech IKEA shromažďoval poškozený nábytek a doplňky a právě v těchto dnech se s touto změtí desek, latěk, textilu a dalších bytových doplňků potýká více než 20 designérů, aby z nich vytvořili nové výrobky.

„Záměrem je ukázat, že to, co se na první pohled zdá odpadem, může být pro kreativní lidi skvělým materiálem,“ říká Judita Nechvátalová ze Sdružení TEREZA, které za projektem 3xR (Redukuj / Renovuj / Recykluj) stojí. Hlavním cílem akce je upozornit lidi na zkracující se cyklus věcí od vyrobení po vyhození a nesmyslně obrovskou produkci odpadu, který by se mohl ještě dále využít.

První a na dlouho poslední příležitost shlédnout vytvořený nábytek na živo bude o pražské muzejní noci 8. června v MeetFactory a to zdarma od 20 hodin do jedné do rána. Další možnost bude v říjnu v rámci letošního ročníku DesignBloku a během aukce výrobků v centru moderního umění DOX. Fotografie všech děl budou vystaveny také na webových stránkách projektu www.3xR.cz.

„Design z odpadu je ve světě obrovským tahákem, u nás to zatím příliš rezonující téma není, proto jsem rád, že TEREZA tuto rukavici zvedla. Hlavně mě těší, že tak, jak nápaditě zviditelňují téma odpadu, učí udržitelnému životnímu stylu i děti ve školách“, říká vysokoškolský pedagog a designer Jiří Pelcl, který převzal nad projektem záštitu.

Projekt 3xR probíhá druhým rokem. Vloni vznikla pod rukama designérů z odpadu například luxusní popelnice na šperky nebo lustr z konviček. Prohlédnout si je můžete ve fotogalerii pod článkem.


reklama

Výstava 3xR

předchozí    další
Motýly sbírané před více než dvěma staletími vystavuje Moravské zemské muzeum v Brně
Motýly sbírané před více než dvěma staletími vystavuje Moravské zemské muzeum v Brně
Motýly sbírané před více než dvěma staletími vystavuje Moravské zemské muzeum v Brně
Motýly sbírané před více než dvěma staletími vystavuje Moravské zemské muzeum v Brně
Výstava recyklovaného nábytku "3xR"
Výstava recyklovaného nábytku "3xR" - Lustr z konviček
Výstava recyklovaného nábytku "3xR" - Lustry z konviček
Výstava recyklovaného nábytku "3xR" - Renovovaná skříňka a mísa z hoblin
Výstava recyklovaného nábytku "3xR" - Renovovaná polička z rozlámané skříňky
Výstava recyklovaného nábytku "3xR" - Šperkovnice z popelnice
Výstava recyklovaného nábytku "3xR" - Netradiční šperkovnice "Pac man"
Výstava recyklovaného nábytku "3xR" - Hra dáma
Výstava recyklovaného nábytku "3xR" - Skříňka pod stolek s psí boudou
Výstava recyklovaného nábytku "3xR" - Prostory MeetFactory
Výstava recyklovaného nábytku "3xR"
 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PN

Pavlína Novinska

30.6.2020 12:06
Je to skutečně prospěšné, jen si osobně nedovedu představit, že bych takový nábytek měla doma, možná je to nějakým předsudkem, těžko říct. Sama jsem teď spokojená s tím, jak to u nás doma vypadá a hlavní zásluhu na tom má firma http://www.pwinterier.cz/ :-)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist