https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/inspirace-stvorte-si-neobycejny-novy-nabytek-z-obycejnych-starych-veci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

fotogalerie uvnitř video uvnitřInspirace: Stvořte si neobyčejný nový nábytek z obyčejných starých věcí

4.5.2012 10:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Válí se vám v komoře vysloužilé snowboardy? Nepotřebujete náhodou lavičku?
Válí se vám v komoře vysloužilé snowboardy? Nepotřebujete náhodou lavičku?
Místo skříní papírové krabice, místo stolu dveře a židle stlučené ze starých lyží nebo svázaných novin? Že je to z nouze ctnost nebo pouhé provizorium? Pokud má člověk cit, šikovné ruce a tvořivého ducha, může si takto vytvořit útulné a originální bydlení za pár korun. Takže: vylovte ze sklepů a půd nepotřebné harampádí a pusťte se do výroby neokoukaných kousků nábytku.
 

Recyklace jako luxus

Recyklovaný nábytek nemusí být pouze bláznivá improvizace, navrhuje ho a za nemalé částky prodává i řada profesionálních designerů.

Například studio Entwurf-Direkt dává nový život osiřelým šuplatům a šuplátkům, designéři z BRC Designs zpracovávají vyřazené počítače a Max McMurdo má celý specializovaný recyklovaný e-shop.

Křeslo z použitých PET lahví navrhl Pawel Grunert, v pravém slova smyslu „značkový“ nábytek z dopravních značek zase tvoří Boris Bally.

Velmi jednoduchý nápad na improvizované sezení měl designér David Stovell nebo Njustudio. Jejich židle jsou vlastně „jen" svázaná kupa novin nebo časopisů.

Židle a další předměty z recyklovaných materiálů byly ostatně k vidění na loňském Designbloku (Více informací v článku Mohou být eko věci krásné? Zajisté, odpovídá Designblok´11?)

Jednoduchou knihovnu z pár prken a cihel najdeme například i v pracovně sociologa Zygmunta Baumana. Variantou k ní může být knihovna z prken a lahví, prken a plechovek nebo prken a žebříku.

Posadit se můžete pro změnu do křesla z papíru nebo trubek. Židle a křesla z lyží a snowboardů mají dokonce svůj specializovaný e-shop.

Recyklovaný nábytek

předchozí    další
Křeslo z kartonu
Křeslo z kartonu
Křeslo z kartonu
Křeslo ze starého skateboardu
Křeslo ze starého oblečení
Křeslo z kartonu na HayFestivalu
V pravém smyslu "značkový" nábytek
Křeslo z trubek
Lavička ze snowboardů
Posezení na plechovkách - Jonas`Design
Knihovna z plechovek - Jonas`Design
Knihovna z prken a štaflí
Knihovna z prken a štaflí
Stolek z kartonu "vyřezaný" na míru i pro váš telefon - projekt Georgia Institute of Technology
Křeslo ze staré palety a potahů z automobilu
Posezení na paletách - Jonas`Design
Polička z palety
Polička z palety

Komu to?

Nábytek ze „starých krámů“ přijde vhod všem, kdo nechtějí, nepotřebují nebo si nemohou dovolit nábytek nový. Pak se nabízí vdechnout nový život nějaké věci, která už pro svůj pravý účel neslouží.

Využít se dá cokoliv a improvizaci se meze nekladou. Knihovna a nábytek, včetně posezení, může být z lepenkových krabic. Snadno se opravují, stěhují a když jejich život coby nábytku skončí, prostě se vyhodí do kontejneru na papír.

Kvalitního materiálu je kolem nás dostatek, jen je potřeba mít oči otevřené. Ze starých dveří lze zcela jednoduše vykouzlit nový stůl. Když si člověk dá trochu práce s povrchovou úpravou, tak i velmi krásný.

Pro volnou tvořivost se nabízí i europalety. Lze je buď zcela rozebrat a znovu z nich něco sestavit, nebo jen trochu upravit a na světě jsou poličky, sedátka nebo postele.


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

23.5.2020 07:03
Tak to vypadá hodně zajímavě. Mě by nenapadlo něco takového vyrobit. Zahradní nábytek jsme si koupili vloni z https://www.zahradni-dreveny-nabytek.cz/ . Nedokážu si představit, že bychom měli mít každou židli a stůl jiný. Pak by to u nás vypadalo jako v cirkusu :-D .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist