Jak udělat dámské šaty z pánské košile aneb Přešívaná móda pro tvořivé ženy
A nejen košile. Také pánské kalhoty nebo saka lze přetvořit do halenek, čepic nebo tašek. Své o tom ví například rakouští návrháři MILCH přešívající pánskou konfekci do neotřelých dámských modelů. Proč k hoře oblečení přidávat další? tvrdí. Podobně uvažují i návrháři Orsola de Castro a Filippo Ricci nebo Gary Harvey, autor originální kolekce šatů ušitých ze starých plášťů, riflí a dalšího textilu. A také autorky mnoha zahraničních i českých módních blogů. Například webových stránek v angličtině Happy Together, Extra Petite, Trash To Couture, Tea Rose Home, Chic Steals a Elizabeth Abernathy nebo českého blogu Šijte moderně a eko.
(Ne)párejte se s tím
Na jejich stránkách najdete tipy či dokonce jednoduché i složitější obrazové návody na přešívání nadměrného nebo vyřazeného oblečení. Mezi nejoblíbenější „polotovary“ patří velká bavlněná trička a samozřejmě pánské košile. „Víte, kolik je to látky? A co všechno se z toho dá ušít? A navíc má knoflíky,“ píše z vlastní zkušenosti blogerka Evelyn.
Minimálně jedna nenošená košile se najde snad v každé domácnosti nebo se pořídí v second handu doslova za pár korun. Také je dobré zamyslet se nad tím, co člověk vyhazuje. Někdy jsou to totiž sice malé a nenápadné, ale přesto poklady. Proto než se rozhodnete proděravělým a flekatým oblečením „nakrmit“ popelnici, zastavte se. Nehodil by se vám z těch proděravělých kalhot zip nebo z toho omšelého kabátu knoflíky?
Bez jehel a nití
Bojíte se, že máte obě ruce levé, a netroufáte si na šití? Ani potom nemusíte klesat na mysli. Jednoduchou plážovou tašku vytvoříte z většího šátku nebo kusu látky japonskou metodou furoshiki za minutku. A to pouze pomocí několika uzlů.
Samozřejmě, že můžeme nenošené oblečení také darovat charitativní organizaci. Nebo se o něj podělit se známými, může to být i zábava. Více v článku Staré věci nevyhazujte – vyměňte je s jinými nebo je darujte. A dobře se bavte.
Líbí se Vám článek? Přispějete na další?
reklama