https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pet-cest-k-udrzitelnejsi-mode-secondhandy-eticke-ci-lokalni-obchody-spravna-pece-jehla-a-nit
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pět cest k udržitelnější módě: Secondhandy, etické či lokální obchody, správná péče, jehla a nit

2.9.2016 01:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Velké společnosti tlačí výrobní ceny dolů a zříkají se přitom odpovědnosti za často velmi nedůstojné či dokonce životu nebezpečné podmínky lidí, kteří šijí naše šaty
Velké společnosti tlačí výrobní ceny dolů a zříkají se přitom odpovědnosti za často velmi nedůstojné či dokonce životu nebezpečné podmínky lidí, kteří šijí naše šaty
K přírodě šetrnější výrobky si našly své místo už v nejedné kuchyni či koupelně. Nyní přichází čas zamyslet se i nad svým šatníkem. Textilní průmysl za sebou zanechává nemalou ekologickou stopu, katastrofické jsou i pracovní podmínky švadlen a pěstitelů bavlny. Někteří výrobci a prodejci oblečení se proto rozhodli jít jinou cestou. A přibývá jich. Jak dokazuje web Greenglasses.cz i v Praze nebo v e-shopech se můžete obléknout udržitelněji v podstatě od hlavy až k patě.
 

Zpomalte...

Oděvní průmysl se během posledních desetiletí proměnil k nepoznání. Dvě nové kolekce představované každý rok jsou dávno minulostí. Obchodní řetězce chrlí jednu kolekci za druhou. Ne náhodou se o současném oděvním průmyslu mluví jako o „fast fashion“ - rychlé módě.

Zároveň velké společnosti tlačí výrobní ceny dolů a zříkají se přitom odpovědnosti za často velmi nedůstojné či dokonce životu nebezpečné podmínky lidí, kteří šijí naše šaty, líčí dokument True Cost (Skutečná cena).

Textilní průmysl je podle autorů filmu druhým nejvíce znečišťujícím odvětvím na světě, hned po těžbě a zpracování ropy. Pesticidy, které se používají k pěstování bavlny, poškozují zdraví nejen farmářům v rozvojových zemích. WWF odhaduje, že jen na výrobu jediného bavlněného trička je potřeba 2700 litrů vody.

Textilní průmysl je podle autorů filmu True Cost druhým nejvíce znečišťujícím odvětvím na světě. Pesticidy, které se používají k pěstování bavlny, poškozují zdraví nejen farmářům v rozvojových zemích
Textilní průmysl je podle autorů filmu True Cost druhým nejvíce znečišťujícím odvětvím na světě. Pesticidy, které se používají k pěstování bavlny, poškozují zdraví nejen farmářům v rozvojových zemích

Na současném vývoji nakonec tratí i samotný spotřebitel. Dostává sice levnější, ale zároveň méně kvalitní zboží. Z věcí, které dříve majiteli sloužili roky, se stalo spotřební zboží na několik málo použití. Tato a další fakta vedla ke vzniku hnutí „slow fashion“, neboli pomalé módy. Podle něj máme nejen k nákupu oblečení přistupovat s větším rozmyslem, důrazem na kvalitu, lokální produkci a ohleduplnému chování k lidem i k planetě.

Hledejte...

Právě taková jsou i kritéria webového portálu Greenglasses, který v Praze mapuje podniky s udržitelným zbožím a službami.

Přečtěte si také Praha viděná zeleně: Web Greenglasses mapuje pražské podniky šetrné k přírodě.

Podle sekce s oblečením a doplňky se zdá, že se v Praze dá obléknout podle pravidel slow fashion od spodního prádla až po bundu. Obléknout se tu mohou ženy i muži, milovníci čistě přírodních materiálů i vegani. Lidé vyhledávající originální kousky od českých designerů i lidé hledají cenově dostupné oblečení ve výběrových secondhandech. Lidé různých povolání i vkusů.

Ekologická organizace Greenpeace nedávno zveřejnila zprávu Detox Catwalk 2016. Srovnává v ní velké oděvní značky a jejich snahu omezovat škodlivé chemické látky ve výrobě. Podle zprávy je na dobré cestě ke splnění závazků jen několik firem zapojených do kampaně Detox organizace Greenpeace, a to společnosti Inditex, Benetton a H&M.

Zkrátka nepřijdou ani mimopražští, neboť mnoho prezentovaných obchodů funguje zároveň jako e-shop. Mnoho lokálních dílen prodává své oděvy také přes Fler.cz. Tipy na další udržitelné obchody a značky nabízí i web Sustainable Fashion Day nebo The Good Trade.

...etické

„Eko móda už dávno není jen pro hippies,“ vyvrací jeden z nýtů Oľga Garajová z etikbutiku Její obchod nabízí jednoduchá cenově dostupná trička z certifikované biobavlny nebo „férové“ boty z neobvyklých materiálů, jakými je korek, recyklované PET lahve nebo piňatex – textilie vyrobená z vláken listů ananasovníku.

V blízkosti „nákupních rájů“ v centru Prahy, obchodních domů Palladium a Kotva se nachází pobočka americké společnosti s outdoorovým oblečením Patagonia. Ten je důkazem, že prodávat pouze oblečení z biobavlny, recyklovaných a recyklovatelných materiálů může i firma s obchody po celém světě.

Prodávat pouze oblečení z biobavlny, recyklovaných a recyklovatelných materiálů může i firma s obchody po celém světě
Prodávat pouze oblečení z biobavlny, recyklovaných a recyklovatelných materiálů může i firma s obchody po celém světě

„V Patagonii nesnášíme slovo ‚konzument‘,“ říká ve filmu True Cost Rick Ridgeway, který má firmě na starosti právě věci spojené s ochranou životního prostředí. „Upřednostňujeme slovo ‚zákazník‘. A taky upřednostňujeme zákazníky, kteří vědí, jaký je dopad jejich spotřeby, že jako nakupující jsou částí toho problému,“ dodává. Svým zákazníkům nabízí jeho firma doživotní záruku na švy a zipy, koš na recyklaci starého oblečení i rady, jak si oblečení opravit doma.

...lokální

Tradiční, a přitom dnes vzácnou, cestou se vydal Tomáš Rohal z Bohempie. Konopné tenisky a doplňky, které prodává, jsou tkané a barvené v České republice. Také džíny barví speciální metodou potahování, která šetří barvivo, vodu i naši kůži.

… použité

Přestože se rozdíl mezi cenou udržitelné módy a oblečením v běžných obchodech není propastný, vyšší cena u „ekooblečení“ zůstává. Podle prodejců to není na závadu, udržitelná spotřeba je i o množství nakupovaného. „Pointa je spotřeba – podporujeme lidi, kteří kupují méně. Lidé kupují mnoho, protože je to příliš levné,“ vysvětlila pro greenglasses.cz Eva Urbanová, majitelka dalšího férového obchodu Nila.

Pokud chcete ušetřit, nebojte se navštívit secondhandy. Zde je dalších devět důvodů, proč to udělat.

Některé výběrové secondhandy nabízejí také tzv. upcyklované oblečení, tedy originálně přešívané. Takové oblečení si můžete ostatně vytvořit i sami. Inspiraci najdete i na stránkách Ekolistu.

Překážkou vlastnímu šití nemusí být ani neznalost, ani nevlastnění šicího stroje. Znovu populární se stávají kurzy šití a otevírají šicí dílny
Překážkou vlastnímu šití nemusí být ani neznalost, ani nevlastnění šicího stroje. Znovu populární se stávají kurzy šití a otevírají šicí dílny
Foto | Chris / Flickr.com

Šijte

A od toho je kousek k vlastnímu šití. Takové oděvy jsou už ze své podstaty lokální a férové (tedy pokud sami sebe nenutíte pracovat v nedůstojných podmínkách). A mohou být ještě více, když budete šít z biobavlny a dalších materiálů s menším dopadem na životní prostředí, například lnu, konopí nebo bambusu.

Překážkou nemusí být ani neznalost šití, ani nevlastnění šicího stroje. Znovu populární se stávají kurzy šití a otevírají šicí dílny, ve kterých si můžete pronajmout šicí stroj. V Praze funguje Pokoj č. 10 na Letné a Strojovna ve Vršovicích. Další dílna otevřela v Brně.

Pečujte

Udržitelnost ale není jen o výrobě šatů, ale i o jich používaní a péči, aby vydržely co nejdéle. Správně pečovat o oblečení znamená dodržovat instrukce k praní, sušení i žehlení, prát raději při nižší teplotě i správně šaty věšet. Čím líp se o věci, které máme, budeme starat, tím jich nebudeme kupovat tolik, dodávají autorky webu Greenglasses.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeňka Vítková
,Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

dl

daniel labuznik

25.3.2020 15:28
Poslední dobou jsem si taky oblíbil nakupování v second handech. Nejenže je to levné a člověk dokáže objevit opravdu zajímavé kousky, ale ještě je to ekologické, což je podle mě strašně fajn. Většinou věci objednávám na https://www.onlinesekac.cz/ , kde je podle mě největší výběr a navíc se dá objednávat online.
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

16.2.2023 21:15
Manžel má taky svůj udržitelný způsob. A to takový, že mu stačí jen pracovní oblečení z https://www.uvex-safety.cz/cs/ a víc nepotřebuje :-D . Do společnosti (čti do hospody na pivo) :-D . Jde jednou za čas a na to mu stačí jedny rifle a triko, které má už léta páně, takže on nezatěžuje planetu nákupem nového oblečení.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist