https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-na-svych-vyletech-setrit-zivotni-prostredi-vybirejte-obleceni-bez-pfc
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kupujete outdoorové oblečení? Vybírejte to bez PFC

10.6.2016 01:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroje spotřebovává výroba každého vybavení a je vždy ekologicky šetrnější koupit si secondhandové zboží nebo použít věci, které už máme. K největšímu znečištění prostředí sloučeninami PFC ostatně dochází při jejich výrobě
Zdroje spotřebovává výroba každého vybavení a je vždy ekologicky šetrnější koupit si secondhandové zboží nebo použít věci, které už máme. K největšímu znečištění prostředí sloučeninami PFC ostatně dochází při jejich výrobě
„Oblečení, v kterém chodíte do přírody, dost možná přírodě škodí,“ upozorňuje organizace Greenpeace. Do většiny voděodolného outdoorového vybavení se totiž v současnosti přidávají sloučeniny PFC - a některé jsou toxické a hromadí se v životním prostředí i v našem těle. Ve své publikaci radí ochránci přírody, jak se těmto chemikáliím při svých nákupech vyhnout.
 

Perfluorované sloučeniny, nebo také fluorokarbony (PFC), jsou svým způsobem výjimečné. Jsou stálé, tepelně stabilní, odpuzují vodu i olej. Právě pro tyto schopnosti jsou používány i v outdoorovém oblečení. Najdeme je v nepromokavých bundách, kalhotách, botách, batozích, stanech i spacích pytlech. Bez nich by neexistovaly značky jako Gore-Tex, Teflon či Scotchgard, informuje Greenpeace.

Vlastnosti, pro které jsou tak užitečné, jsou ale zároveň důvodem, proč jsou podle Jana Freidingera z Greenpeace tyto látky nebezpečné pro životní prostředí. Nerozkládají se, zůstávají v přírodě několik set let, některé z nich se mohou hromadit v tělech živočichů včetně člověka, a ohrožovat tak jejich zdraví. Do těla se PFC nedostávají ani tak přes kůži, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale častěji vdechnutím či potravou.

Do prostředí se uvolňují především při výrobě zboží, ale i během jejich používání (například během praní) a likvidaci. „Když jsou jednou PFC uvolněny do prostředí, jsou schopny se rozšířit prakticky všude,“ uvádí Greenpeace. Ekologická organizace objevila PFC ve všech vzorcích sněhu a vody z jezer v těžko přístupných či chráněných oblastech, včetně slovenských Vysokých Tater. PFC se našly i v mateřském mléce, krvi z pupeční šňůry, a dokonce v krvi novorozenců.

Někteří výrobci outdoorového oblečení nahrazují prokazatelně škodlivé PFC sloučeniny za ty, které jsou méně škodlivé. Firma Gore-Tex tak například v roce 2014 z výroby vyřadila nejrizikovatější PFOA. Greenpeace a vědci podepsaní pod Madridským prohlášením ale ani tyto náhrady nepovažují za úplně bezpečné. Nákup outdoorového oblečení se tak může jevit jako počin složitý, ale ne nemožný.

Podle Greenpeace je především důležité upřímně zvážit, na co budete svou výbavu používat. „Pokud je to pro městské procházky nebo cestu do práce, nepotřebujete oblečení nebo batoh určený pro arktickou expedici,“ shrnuje ve své nové publikaci. „Většina ekologických výrobků je taková, která je používána po dlouhou dobu,“ připomíná. Zdroje spotřebovává výroba každého vybavení a je vždy ekologicky šetrnější koupit si secondhandové zboží nebo použít věci, které už máme. K největšímu znečištění prostředí sloučeninami PFC ostatně dochází právě při jejich výrobě.

V případě, že opravdu potřebujete novou vodotěsnou venkovní výbavu, existují na trhu podle Greenpeace i produkty bez PFC. Alternativou voděodolných zátěrů jsou vosky, parafíny nebo silikony
V případě, že opravdu potřebujete novou vodotěsnou venkovní výbavu, existují na trhu podle Greenpeace i produkty bez PFC. Alternativou voděodolných zátěrů jsou vosky, parafíny nebo silikony

V případě, že opravdu potřebujete novou vodotěsnou venkovní výbavu, existují na trhu podle Greenpeace i produkty bez PFC. Alternativou voděodolných zátěrů jsou vosky, parafíny (například core-pel), dendrimery (Bionic Finish Eco) nebo silikony. Místo membrány s PFC je možné použít technologii Sympatex, PALTEX nebo Toray. Ani tyto materiály nejsou zcela „zelené", ale jsou podle Greenpeace lépe odbouratelné.

Některé značky tedy tak mají ve své nabídce i zboží bez PFC, některé své výrobky už označují jako „PFC free“ (bez PFC) nebo „fluorocarbon free“. Několik outdoorových značek jako Fjällräven, Paramo, Pyua, Rotauf a R'ADYS mají celou kolekci funkčního voděodolného oblečení, které PFC neobsahuje. Poptávat a vyzvat k výrobě netoxického vybavení můžete i své oblíbené outdoorové značky, například v rámci kampaně DETOX.

Kromě outdoorového vybavení a impregnací obsahují PFC také některé pracovní oděvy, koberce a čalounění, nádobí, pěnové hasicí přístroje a další výrobky.

Vzpomenete si ještě na hodiny chemie? Perfluorované sloučeniny (PFC) jsou organické látky, které mají namísto vodíku na uhlíky navázaný fluor. Najdeme je pod označením PFOA, PTFE nebo PFAS. Látka PFOS patří již mezi zakázané. Celkem patří do skupiny zhruba tisíc látek, uvádí Síť ekologických poraden.

Podle americké Agentury pro životní prostředí (EPA) mohou PFC nepříznivě ovlivňovat těhotenství a nejmenší děti, poškozovat játra, imunitní systém nebo vést k rakovině. První PFC byly vyráběny už v 60. letech a tehdy byly považovány za bezpečné, jejich nepříznivé účinky se zkoumají až nyní. Kromě dopadů na zdraví člověka a zvířat jsou fluorované uhlovodíky považovány také za silné skleníkové plyny.


reklama

 
Další informace |
Publikace ke stažení na adrese Jak se oblékat na výlety?

Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

OL

Ondřej Lenz

10.6.2016 11:09
Hm, nic není černobílé, ale po počtení na netu bych text Greenpeace označil minimálně slovem ZAVÁDĚJÍCÍ :-/ A) jen některé PFC jsou toxické a hromadící se v organizmech = ne všechny PFC musí být nutně toxické a šmahem (ty netoxické se využívají i v medicíně a - perlička - pár organizmů si je dokonce vyrábí samo: http://www.sciencedirect.com/.../pii/S0045653503001917(!!!) B) Gore-tex NENÍ složen z toxického PFOA (jak by se mohlo zdát), ale z netoxického a nehromadícího se PTFE (obojí PFC) = je naprosto zcestné dávat za příklad nebezpečnosti výskytu toxických látek Gore-tex C) ano, PTFE se dřív vyrábělo v Gore-textu z toxického PFOA. Vyrábělo "z" - nikoliv, že by byl použit ve finálním Gore-texu! Sám Gore-tex na základě zjištění už v roce 2013 začal používat JINOU technologii přípravy PTFE! (http://news.gorefabrics.com/.../gore-completes.../) D) toxické formy fluorosurfaktantů (podmnožina PFC, o kterou patrně Greenpeace jde) mají většinou delší řetězce, tzv. C8-chemie. Kratší řetězce (C6 a míň) a zatím se zdají být menším rizikem (málo studií, minimálně poločas rozpadu v organizmech je výrazně kratší). Např. zmiňovaný 3M používá C4 chemii (https://en.wikipedia.org/wiki/Perfluorobutanesulfonic_acid), Mammut (cíl kampaně) používá C6 chemii - právě jako reakci na toxicitu C8 fluorosurfaktantů (https://www.mammut.ch/INT/en/cr/planet/pfc). P.S.: nejsem spojen se žádnou s kritizovaných značek, taky nechci bordel v prostředí (jako že tu je i z dalších věcí), určitě kampaně na zlepšení prostředí jsou pěkné, ale už mě nějak unavuje ta jednostrannost a černobílé vidění světa. Svět je barevnej :)
Odpovědět
OL

Ondřej Lenz

10.6.2016 11:11 Reaguje na Ondřej Lenz
2 špatně uvedené odkazy v příspěvku:
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0045653503001917!!!
- http://news.gorefabrics.com/en_gb/enterprise/innovation/gore-completes-elimination-of-pfoa-from-raw-material-of-its-functional-fabrics/
Odpovědět

10.6.2016 15:22 Reaguje na Ondřej Lenz
Děkujeme za komentář. A) To je zajímavá informace, článek jsme v tomto smyslu zpřesnili. B a C) V textu se netvrdí, že by Gore-text byl z PFOA. Text jsme zpřesnili.
Máte pravdu, svět je barevnej.
Odpovědět
dl

daniel labuznik

27.3.2019 18:50
To já jsem si nedávno koupil na https://armik.cz/bunda-brandit-m65-giant-olivova/ novou bundu a udělal jsem dobře, protože se teď dívám z čeho je vyrobená a je to hlavně bavlna a z části nilon, tudíž naprosto nezávadné. :)
Odpovědět
PN

Pavlína Novinska

18.5.2020 09:24
Velice zajímavé počtení - jak váš článek, tak i tady dole v komentářích, určitě se nechám inspirovat :-) Osobně se snažím šetřit přírodu už třeba tím, že nenakupuji nové oblečení z obchodů, ale například z eshop second hand https://www.onlinesekac.cz/ ;-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist