https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/10-duvodu-proc-nakupovat-obleceni-v-sekaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

10 důvodů, proč nakupovat oblečení v "sekáči"

15.11.2013 01:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kupující v second handech se může stát experimentátorem v oblasti módy, objevitelem vlastních nových stylů a barevných kombinací
Kupující v second handech se může stát experimentátorem v oblasti módy, objevitelem vlastních nových stylů a barevných kombinací
Jsou lidé, kteří by na sebe nikdy nevzali nic, co na sobě už nosil někdo jiný. A jsou tací, kteří obchod s oblečením z druhé ruky občas navštíví, když potřebují ušetřit nebo hledají něco neobvyklého. Pak jsou ale lidé, kteří nákupu v second handech, bazarech nebo vintage obchodech doslova propadli. Proč? Existuje minimálně deset důvodů.
 

Jako environmentální server musíme na prvním místě zmínit samozřejmě ekologické hledisko. Pokud dal někdo oblečení do bazaru nebo charitě, je jasné, že nevznikl odpad, který by bylo třeba skládkovat nebo spálit. A pokud to samé oblečení pak nosí další člověk, nevznikl ani odpad z výroby nového oblečení, které by si nejspíš koupil místo něho. Věc prostě slouží dál, jen někomu jinému.

Druhým důvodem je samozřejmě cena. Nejlevnější řetězce s oblečením už sice někdy dražším second handům šlapou cenou na paty. Nikdy ale nemohou dohnat second handovou nabídku stejnou kvalitou. Oblečení z kvalitních materiálů od uznávaných značek „za pár šupů“ můžete sehnat opravdu jen v second handech.

Second handy jsou proto ideální pro nákup dětského oblečení v době, kdy děti vyrostou z oblečení snad ještě dříve než si ho stihnou obléct podruhé. Na investice do stále nového oblečení pro rostoucí ratolestí by totiž nejeden rodič potřeboval bezednou peněženku nebo oslíka ze známé pohádky.

Protože je oblečení levné, není třeba se bát koupit i ne zcela padnoucí oblečení a nechat si ho přešít na svou postavu, což se může zdát u drahého zboží příliš riskantní. Nebo se do toho pustit svépomocí. Tvořivé duše v obchodech s levným oblečením někdy nakupují například velikosti XL jen kvůli kvalitnímu materiálu. Ten mohou použít na své vlastní nápady, nejen co se oděvů týká.

Kupující v second handech se může stát experimentátorem v oblasti módy, objevitelem vlastních nových stylů a barevných kombinací. Není přitom vázám letošními módními trendy. A taky má téměř stoprocentní jistotu, že ve stejném oblečení nepotká na ulici nikoho jiného.

Pokud vám zrovna jiná zákaznice nekoupí vámi vyhlídnutý kabát přímo před nosem, panuje v sekáči často i příjemná atmosféra.
Pokud vám zrovna jiná zákaznice nekoupí vámi vyhlídnutý kabát přímo před nosem, panuje v sekáči často i příjemná atmosféra.

Příliš levné oblečení, akce a další a další slevy však mohou mít i opačný efekt. Peněženka je prázdná stejně jako v době, kdy člověk nakupoval v běžných obchodech, zato šatní skříň praská ve švech. Ano, i v obchodech s použitými oděvy, zejména těch luxusnějších ve větších městech, se dají utratit tisíce.

Naštěstí se dá levného oblečení zbavit s menšími výčitkami než toho drahého a poslat je do třetího, čtvrtého kola. Darovat známým, charitě nebo nabídnout v bazaru.

Dalším kladem „sekáčů“ je fakt, že šaty byly už minimálně jednou prány nebo čištěny. Výrobce z nekvalitních materiálů vás proto jen tak neoklame. Posunuté švy nebo sklon k tvorbě žmolků už je vidět. Ale není třeba se bát, že je všechno oblečení v second handech opotřebované. Někdy se naopak zdá, že některý kus vyřadil jeho bývalý majitel, aniž by ho měl někdy na sobě.

Nejen v zahraničí ale i u nás jsou některé second handy a bazary založeny na dobročinnosti. Nákupem v nich, nebo jejich podarováním svými nepotřebnými věcmi, včetně oblečení, tak můžete zároveň udělat dobrý skutek.

Second hand je místo, kde se setkávají lidé různých povolání i osudů. Nakupují tu lidé, pro které je móda koníčkem, i lidé, kteří musí obracet každou korunu dvakrát. Potkáte tu studentky, maminky, úřednice i mužské. Z některých se stávají i jakýsi obchodoví „štamgasti“, kteří se poznávají nejen s obsluhou, ale i navzájem. Takže, pokud vám zrovna jiná zákaznice nekoupí vámi vyhlídnutý kabát přímo před nosem, panuje tu často i příjemná nálada.

Při nakupování v sekáčích je však třeba vyzbrojit se trpělivostí. Zejména na úplném začátku. Možná chvíli potrvá, než najdete právě ten „svůj“ obchůdek. Když ho ale najdete, málokdy pak budete odcházet s prázdnou. Naopak bude spíš třeba nenechat se rozptylovat a jít pouze ke konkrétnímu stojanu s hledaným typem oblečení nebo barvou. A raději se nerozhlížet ani vpravo ani vlevo.


reklama

 
Další informace |
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

am

andrea mazurkova

31.12.2015 15:27
Já v sekáči nakupuju ráda a často. Mám pár oblíbených, a mezi TOP patří určitě online sekáč Unimoda - http://www.unimoda.cz/ (y)
Odpovědět
dl

daniel labuznik

31.5.2018 03:16
Ahoj já nakupuju z druhé ruky moc rád, je to ekologické a navíc i dáváš něčemu co by možná skončilo i v koši druhou šanci. Na vinted nakupuju často, pak ještě různé second handy u nás ve městě, bazos a nedávno jsem objevil i online second hand https://www.onlinesekac.cz/ , což je taky super.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist