https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zenska-zalezitost-25-zpusobu-jak-vyuzit-derave-puncochace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ženská záležitost: 25 způsobů, jak využít děravé punčocháče

20.9.2013 01:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kdysi byly nové, krásné a neděravé...
Kdysi byly nové, krásné a neděravé...
Pomalu ale jistě se blíží čas padajícího listí a silonových punčoch... a taky ok v nich. Dá se jejich vyhazování alespoň trochu omezit?
 

Ne, nemusíte hned vyloupit banku, abyste ještě nějak upotřebili děravé punčochy. Punčocháče s tekoucím okem mají spoustu dalších více či méně známých, pozapomenutých a nových, ale i překvapivých možností využití.

Punčocháče a punčochy z nylonu mají spoustu výhod, ale zároveň i jednu nevýhodu. Rády se trhají. Děravé punčochy pak končí v koši nebo se kupí na dně šuplíku s tím, že se třeba ještě upotřebí pod kalhoty nebo dlouhou sukni. Ale čím víc se jich tam nachází, tím menší je pravděpodobnost, že se tak stane. Jenže.. co tedy s nimi?

Sběr a recyklace nylonových punčoch tak, jak ji praktikují v některých zemích, u nás dostupná není. Ale existuje spoustu činností, u kterých přijde právě taková děravá punčoška vhod. Nebo vám dokonce tento malý kousek oděvu dokáže vytrhnout trn z paty ve velmi svízelných situacích, což byste to od něj nejspíš ani nečekali.

Holka pro všechno

Nejvíce využití se pro děravé punčocháče najde samozřejmě v domácnosti.

Nylon coby měkký materiál nepouštějící vlákna lze použít na šetrné čištění porcelánu, zrcadel nebo brýlí. Jako prachovku je možné použít nepoužívané punčocháče i na běžně nedostupných místech, například pod ledničkou. Stačí je navlíknout nebo namotat například na ramínko.

Punčocha také může pomoci během detektivního pátrání po ztraceném drobném předmětu na podlaze. Pokud se navlékne přes hubici vysavače, přístroj ji vyhledá, ale „nespolkne“.

Do punčoch lze navléknout i srolované plakáty nebo balící papír. Jednoduše tak ochráníte jejich okraje před pomačkáním a otrháním. Kus punčochy můžete také navléknout přes obvaz na ruce a noze a zabránit tak jeho rozvázání a zašpinění.

V kuchyni mohou nepotřebné nylonové punčocháče navléknuté přes mísu posloužit jako účinná a přitom zároveň vzdušná ochrana jídla před mouchami. Odstřihnutým páskem z nylonových punčocháčů lze pro změnu upevnit igelitový pytel k koši na odpadky.

Pružnosti a pevnosti nylonové tkaniny je možné využít ostatně všude tam, na co je obyčejná gumička příliš tvrdá nebo krátká. Třeba při svazování karimatky.

V koupelně se mohou staré punčocháče použít místo sáčků na jemné prádlo do pračky. Nebo naopak navlečené na ústí odtokové hadice, aby zachytily větší nečistoty, které by mohly ucpat odpad. Punčocha ale najde v koupelně také mnohem příjemnější upotřebení: lze ji použít jako sáček pro bylinky a další přírodní materiály do koupele.

Své využití totiž najdou vyřazené punčocháče i v dílně. Nebo dokonce motoru auta. Staré punčocháče lze použít jako filtr na staré barvy a vybrat z nich tak zaschlé hrudky. Nebo je použít jako kryt na štětce, aby se na nich neusazoval prach. Staré punčocháče mohou také dočasně nahradit klínový řemen v automobilu, abyste byli schopni dojet do cíle své cesty.

Punčocha zahradnicí

Staré a děravé punčochy a punčocháče si oblíbili i zahradníci. Pevnými a zároveň pružnými páskami z rozstříhaných punčocháčů například bezpečně přivazují rostliny k tyčkám. natažením punčochy přes dozrávající meloun nebo cuketu zase chrání tyto plody před malými i většími živočichy.

Na jedné straně zauzlované kousky punčoch lze také naplnit substrátem a předpěstovávat v nich sazenice nebo je takto vložit do keramických květináčů a zabránit tak jejich ušpinění nebo usnadnit přesazování. V nohavicích se zase dobře skladuje cibule nebo česnek.

A když je práce hotová a je čas se umýt, může posloužit mýdlo zavěšené u zahradního kohoutku jak jinak než ve staré punčoše. Ta totiž i v těchto provizorních podmínkách zabrání jeho uklouznutí, ušpinění i ztracení.

Punčocha umělkyní

Na své si přijdou také tvořivé duše. Kousky ze starých punčocháčů můžete vycpat staré i nové plyšáky a další hračky. Vytvořit z nich dlouhonové a dlouhoruké loutky, ocasy ke kostýmům na maškarní bál nebo hračky pro domácí mazlíčky.

Ze starých silonek lze vytvořit i klubko příze a uháčkovat z ní třeba měkkou a rychleschnoucí předložku do koupelny nebo ušít dekorativní praktické košíky na maličkosti.

Vytvořit z nich můžete jednoduché i sofistikovanější gumičky do vlasů, neotřelý náhrdelník (1, 2), záclonu, květiny různých tvarů a použití (1, 2). Nebo dokonce frisbee.


reklama

 
Další informace |
Líbí se Vám tento článek? Přispějte Ekolistu.cz na jeho práci, stačí pár korun.
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist