https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/stehujete-se-pripravte-se-na-to-s-predstihem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stěhujete se? Připravte se na to s předstihem

28.9.2012 01:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
V Kanadě je profesionální stěhovací firma, která používá pro přepravu nákladu kola a vozíky za kola.
V Kanadě je profesionální stěhovací firma, která používá pro přepravu nákladu kola a vozíky za kola.
Čeká vás stěhování a už teď jste z toho ve stresu? Nejste jediní. Stres to je i pro životní prostředí. Musí se totiž vyrovnat jak se spáleným palivem a vypuštěnými emisemi, ale i množstvím odpadu, které při stěhování zpravidla vzniká. Je ale pár jednoduchým kroků, jak může stěhování proběhnout bez stresu.
 

Balení s předstihem

Všichni, kdo se environmentálními dopady stěhování zabývají, se shodují na jednom. Nejdůležitější je myslet na stěhování s předstihem. Pokud začnete dostatečně brzy, máte čas rozmyslet si, jaké věci s vámi půjdou do nového a jaké věci poputují pryč. Můžete se tak vyhnout lamentování v den D nad otázkou „co s těmi všemi nepotřebnými krámy?“ V den stěhování totiž už není čas na hrdinství a vše nepotřebné skončí vyhozené v kontejneru, i když jsou to věci, které by ještě někomu mohly sloužit.

Pokud si na to vzpomenete dostatečně v předstihu, můžete nepotřebný nábytek, nádobí a další věci nabídnout v bazarech, prodat přes inzerát nebo taky prostě darovat za odvoz. Stále lepší než vyhodit na skládku. Použitelné oblečení lze dát charitě.

Na stěhování je dobré myslet dopředu. Jinak skončí spousta věcí v kontejneru.
Na stěhování je dobré myslet dopředu. Jinak skončí spousta věcí v kontejneru.
Foto | pixn8tr / Flickr

Zbavit se funkčních věcí, které mohou dále posloužit někomu jinému, nebude nejspíš příliš velký problém, snad každá domácnost má ale nějakého strašáka ve skříni. Nefunkční elektronika, zbytky barev, zahradnická a další chemie v bytě doteď nevadily a nikomu nepřekážely, nyní se z nich však stal odpad, a to přímo nebezpečný. Od věci proto není návštěva sběrného dvora. Odvézt je tam můžete nakonec i s vysloužilým nábytkem a dalšími rozměrnými věcmi, o které už nemá nikdo zájem.

Včasná příprava na stěhování má pro přírodu dva přínosy. Za prvé prodejem nebo darováním věci minimalizujete bezmyšlenkovité vyhazování použitelných věcí do popelnice na poslední chvíli (máte čas se jich zbavit lepším způsobem nebo je odvézt tam, kam patří) a za druhé zbytečně nestěhujete věc, které se budete stejně později zbavovat. Čím méně je toho třeba přestěhovat, tím méně paliva a financí bude na stěhování potřeba vydat.

Škatulata, hejbejte se!

Pokud víte, že se budete stěhovat, není od věci již nějakou dobu v domácnosti uschovávat krabice. Obzvláště z velkých nákupů a nákupů elektroniky. „Nejlepší krabicí na přestěhování vaší televize, počítače nebo hifi věže je originální krabice,“ tvrdí americká komunita podnájemníků Apartment Ratings. To je nápad, skladovat krabice, řeknete si možná. Samozřejmě to nic není, stačí krabice rozložit a strčit do kumbálu, do garáže nebo za skříň.

Na přestěhování garsonky nepotřebujete avii, stačí obyčejná dodávka
Na přestěhování garsonky nepotřebujete avii, stačí obyčejná dodávka

Další krabice je možné získat od známých nebo od místních obchodníků. Bytelné papírové nebo plastové krabice a šatní boxy si můžete půjčit i přímo u některých stěhovacích firem. Ty svým zákazníkům často nabízí i balící a bublinkové fólie k větší ochraně věcí při provozu. V některých případech je lze však bez problému nahradit. Pěkně postaru, například zabalením křehkých předmětů do starých novin, letáků nebo mezi ručníky a další textil. Nevzniká tak žádný zbytečný odpad.

Co se dopravy týká, měla by být co nejefektivnější. Proč objednávat nákladní auto, když se všechny věci v pohodě vejdou do dodávky? A naopak, proč jet třikrát menším autem, když se věci vejdou do jednoho velkého? Plně naplněné auto zároveň poskytuje větší bezpečí pro vaše věci, protože se během jízdy vzájemně podpírají a je menší riziko, že se překlopí, tvrdí Apartment Ratings.

A když je všechno převezeno na nové místo, je třeba zase rozbalovat a zařizovat. Tradičně, nebo nově, trvale, nebo provizorně. Třeba recyklací právě těch lepenkových krabic.


reklama

 
Další informace |
Jak vypadá stěhování pomocí cyklistické stěhovací služby?

foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Rl

Rely lol

13.2.2017 14:22
Nezáleží na tom, jak moc se připravíš, stejně stěhování svépomocí nestojí za nic a jsou z toho spíše nervy... Takže když jsem se stěhoval naposledy, tak jsem použil stěhováky (http://www.profigroup.cz), říkám vám,že je to mnohem jednoduší a bez nervů :))
Odpovědět
JB

Jan Bratan

3.2.2019 22:34
Nemáte prosím někdo zkušenosti s touto firmou? https://www.profigroup.cz/rady-a-tipy/
Odpovědět
PN

Pavlína Novinska

27.8.2020 19:48
My se bohužel s přítelem stěhujeme letos už podruhé a je to pro mne velký stres. I z tohoto důvodu jsem si zase po delší době začala dávat na večer před spaním CBD olej od prodejce https://www.cibdol.cz/ , který mě aspoň na noc dokáže příjemně uvolnit...
Odpovědět
JL

Jana Liklová

17.3.2021 17:21
Myslím si, že nejdůležitější na stěhování je mít dobré stěhováky. MY jsme dostali doporučují na firmu Stěhování koruna (https://stehovanikoruna.cz/). A byli jsme s nimi neskutečně spokojení, takže je doporučujeme dál.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist