https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/neskladujte-doma-zbytecne-veci-budete-se-citit-lepe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Neskladujte doma zbytečné věci. Budete se cítit lépe

15.3.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zbavte se zbytečných věcí a věnujte se tomu, co je důležité. Třeba svým dětem.
Zbavte se zbytečných věcí a věnujte se tomu, co je důležité. Třeba svým dětem.
Člověku to někdy až rve srdce, pomyšlení, že by to vyhodil nebo prostě dal pryč, z domu. Taková hezká věc, ta se ještě bude hodit, řekne se a strčí se věc do kumbálu, odnese se do garáže nebo strčí na půdu. Nebo někam do kouta. Pod stůl či na skříň. Je to cesta do pekla. Nejlepší věci v lidském životě totiž nejsou věci a čím víc toho máte, tím je víc toho, o co se musíte starat.
 

Je samozřejmě nutné umět odlišit, co je pro pohodlný život ještě nutné a co už je zbytečnost. Hranice není pevně dána a u každého je jinde. Každý ale asi tuší, že určitá míra vlastněných věcí už nepřináší nic dobrého. A čas od času je zdravé se zastavit a udělat doma probírku a zbytečných věcí se zbavit. Třeba teď, když se blíží jaro.

Podle výzkumu je to zdravé hlavně pro matky, které se o domácnost starají nejvíce. Péče o byt či dům přeplněný věcmi pro ně může být hodně stresující, jak ukázal čtyřletý výzkum u amerických středostavovských rodin. Ukázalo se, že starost o všechny věci nahromaděné v domácnosti je pro matky do té míry zatěžující, že se jim při vstupu do vlastního domu vyplavují stresové hormony.

Výzkumníci z University of California také zjistili, že čtvrtina z 32 zkoumaných rodin nemohla parkovat svá auta v garáži, protože ta byla plná jiných věcí. To je stav, který v našich podmínkách nebude tak běžný, ale hezky ilustruje, kam až mohou věci zajít.

Přístupů, jak se nepotřebných věcí, krámů a harampádí dá zbavit, je řada. Někomu víc vyhovuje udělat jeden velký letecký den, přistavit kontejner a vzít to z gruntu a šmahem. Pro někoho může být méně bolestivé vytknout si malé cíle a ty postupně plnit: vyklidit pracovní stůl dnes, za pár dní probrat skříně s oblečením, co jste už tři roky neměli na sobě, pak se pustit do komory.

Líbí se Vám Ekolist? Je jednoduché mu přispět.

Nebojte se pozvat si na „špinavou“ práci nějakého na věci „zlého“ kamaráda, který vám pomůže zdolat pokušení zase všechno zastrkat zpátky. Stanovte si hranici roku. Pokud jste během jednoho roku neměli danou věc v ruce a nepoužili ji, dejte ji pryč. Patrně ji nebudete potřebovat ani tento rok.

Po té, co se zbavíte zbytečností, možná ucítíte pocit úlevy. Možná budete cítit provinění, protože některé ty věci se určitě ještě mohly hodit. Mohly. Ale už jsou pryč. Každopádně byste doma měly mít víc místa k žití. A k tomu taky byt nebo dům je. Na skladování věcí jsou skladiště.

Co s těmi všemi věcmi, kterých se zbavíte? Dejte je lidem, kteří je opravdu mohou potřebovat. Vámi nenošené oblečení může spousta lidí nebo charit ocenit. Leccos můžete prodat přes aukro či jiné internetové bazary, jiné věci můžete nechat za odnos pomocí speciálních webů. Nebo to prostě vyhoďte.

To ale není konec. Stejně důležité a možná mnohem těžší je zabránit novému hromadění věcí. V celku je to snadné: prostě nové krámy nekupujte a nenoste domů. A pokud něco opravdu potřebujete pořídit, vybírejte věci, které vydrží a jsou kvalitní. Buďte dobrovolně skromní a při výběru nových věcí nároční na kvalitu.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Rl

Rely lol

1.6.2019 16:53
Tak přesně právě proto jsem si pronajal tyto sklady: http://skladovani-profigroup.cz/ :D A nemám tolik věcí doma - což je super :)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist