https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/brnane-mohou-dat-nepotrebne-veci-k-vyuziti-jinym-drobne-za-prodej-pujdou-na-mestskou-zelen
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brňané mohou dát nepotřebné věci k využití jiným. Drobné za prodej půjdou na městskou zeleň

29.3.2016 10:10 | BRNO (ČTK)
Výtěžek ze zhruba desetikorunového poplatku půjde podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) na rozšíření květinových záhonů v ulicích Brna. Zatímco v evropských městech jsou obdobné projekty běžné, v rámci Česka je to novinka
Výtěžek ze zhruba desetikorunového poplatku půjde podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) na rozšíření květinových záhonů v ulicích Brna. Zatímco v evropských městech jsou obdobné projekty běžné, v rámci Česka je to novinka
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve čtyřech sběrných střediscích odpadu v Brně bude od května možné zanechat vyřazené věci od nábytku až po nádobí, které si budou moct za menší poplatek odnést jiní lidé. Rada Brna chce projektem nazvaným Druhý život maximalizovat opětovné využití výrobků a snížit množství vznikajícího odpadu i náklady města na jeho likvidaci. Výtěžek ze zhruba desetikorunového poplatku půjde podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) na rozšíření květinových záhonů v ulicích Brna.
 

Dohodu o založení a provozování takzvaného re-use projektu uzavírá město se svojí odpadovou společností Sako Brno a Veřejnou zelení města Brna. "Udělali jsme první krok k tomu, že projekt dává druhý i další život konkrétním věcem. Lidé některé věci už používat nechtějí, ale jsou v takovém stavu, že je může používat někdo jiný. Budou je tedy moc odložit, aby je nabídli těm, kteří o ně mají zájem," popsal Ander.

Ve sběrných střediscích v ulicích Hapalova, Okružní, Jana Svobody a na Veveří bude možné věci zanechat. Přinést je možné menší kusy nábytku jako židle, stolky, skříňky, ale i hrnce, talíře, hrníčky nebo knihy, časopisy, CD, hračky nebo sportovní potřeby. "Projekt má za cíl nejen předcházet vzniku odpadu a šetřit rozpočet města, ale také zpřístupnit použité věci lidem s nízkými příjmy. Zatímco v evropských městech jsou obdobné projekty běžné, v rámci Česka je to pilotní záležitost," uvedl Ander.

Odbor životního prostředí plánuje projekt v budoucnu rozšiřovat tak, aby byla možnost odložit věci k dalšímu použití v každém sběrném středisku. Postupně by se měl rozšiřovat také sortiment odložených věcí k dalšímu použití, v první řadě to bude například o větší kusy nábytku jako skříně, pohovky nebo postele.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MH

Martin Hetto

23.5.2016 19:59
Znáte např. http://www.hearth.net nebo http://www.nevyhazujto.cz ? To co může upotřebit někdo jiný se také nevyhodí, jen daruje nebo prodá dál.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist