https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-brne-startuje-projekt-jehoz-cilem-je-vyuziti-starych-veci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brně startuje sběrné středisko pro věci vyrobené do roku 1989

10.8.2016 14:34 | BRNO (ČTK)
Sklad bude v provozu třikrát týdně na Škrobárenské ulici. Lidé už do krytu různé předměty donesli. Například kolo značky Ukrajina už skončilo v Národním technickém muzeu, odborníky oslovily i potravinové lístky z roku 1952. Ilustrační obrázek
Sklad bude v provozu třikrát týdně na Škrobárenské ulici. Lidé už do krytu různé předměty donesli. Například kolo značky Ukrajina už skončilo v Národním technickém muzeu, odborníky oslovily i potravinové lístky z roku 1952. Ilustrační obrázek
V Brně startuje projekt, jehož cílem je opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí, které už doma lidé nepotřebují, ale je jim líto je vyhodit. Předměty vyrobené do roku 1989 mohou lidé shromažďovat ve sběrném středisku na Škrobárenské ulici. Projekt spustilo město ve spolupráci s Americkým fondem, který provozuje protiatomový kryt pod Špilberkem. Odborníci očekávají, že část předmětů skončí i v muzejních sbírkách.
 

Podle Pavla Palečka z Amerického fondu je cílem předměty distribuovat mezi ty, kteří je mohou dále používat a mezi kulturní instituce, které je mohou využít pro svou činnost. Příkladem jsou muzea nebo divadla.

Podle Palečka lidé v době socialismu věci často shromažďovali a dnes je považují za bezcenné. Odborníci budou v bývalém krytu v centru Brna poskytovat informace. Sklad bude v provozu třikrát týdně na Škrobárenské ulici. Lidé už do krytu různé předměty donesli. Například kolo značky Ukrajina už skončilo v Národním technickém muzeu, odborníky oslovily i potravinové lístky z roku 1952.

Podle Palečka by se ale předměty měly dostat opravené zpět mezi lidi,aby si uchovaly delší život. "Nic se nebude prodávat. Staré talíře budou putovat ke studentům, chystá se projekt literárních laviček, kam budeme dávat knihy," uvedl Paleček. Také muzejníci uvedli, že staré předměty se jim budou hodit. Například Moravská galerie chystá velký projekt o panelácích a životech na sídlištích, Moravské zemské muzeum pak výstavu o 20. století. "Cílem je dokumentovat život v generacích před námi," uvedl ředitel muzea Jiří Mitáček. Podle něj se dnešní svět proměňuje natolik dynamicky, že velice rychle mohou zmizet veškeré stopy i o životě našich rodičů.


Starší i novější nepotřebné věci mohou Brněné darovat také ve sběrných střediscích městsk0 společnosti SAKO Brno.

Archiv města Brna doufá, že dostane od lidí prostřednictvím projektu například staré fotografie Brna nebo vzpomínky Brňanů. Technické muzeum zase přivítá výrobky, které mohou dokumentovat různé etapy průmyslového vývoje. Podle náměstka brněnského primátora Martina Andera (SZ) městu díky projektu nevzniknou náklady s likvidací věci, které lidé do sběrného místa odloží.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist