https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/freeshop-obchod-kde-nakoupite-zdarma-a-kam-muzete-odnest-sve-nepotrebne-veci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Freeshop - obchod, kde nakoupíte zdarma. A kam můžete odnést své nepotřebné věci

24.7.2015 01:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Freeshop Zdrojovny otevře na konci září, máte-li ale doma věc, kterou chcete darovat už nyní, můžete využít sběrných úterků
Freeshop Zdrojovny otevře na konci září, máte-li ale doma věc, kterou chcete darovat už nyní, můžete využít sběrných úterků
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zdrojovna
Recyklační dílna Zdrojovna spojila síly s autonomním sociálním centrem Klinika. Vznikl tím freeshop, tedy obchod, "kde nakoupíte zdarma", který otevře na konci září právě v jeho prostorách na pražském Žižkově. Přinést do freeshopu nepotřebné věci a naopak si z něj odnést věci v bytě chybějící bude moci široká veřejnost.
 

Freeshop Zdrojovny bude vlastně obchod, sklad i komunitní centrum v jednom. Jeho princip je jednoduchý: co se vám v obchodě zalíbí, to si odnesete. A naopak, co vám doma překáží, to nevyhodíte, ale darujete freeshopu. „Věci tak dostanou nový život a udělají radost někomu dalšímu. Celá myšlenka, inspirovaná zahraniční praxí, vychází z předpokladu, že každý z nás má doma věci, které nepotřebuje,“ říká Martina Bugárová z týmu Zdrojovny. Podobné projekty vznikly například v Berlíně nebo Vídni.

Nabídku freeshopu tak budou utvářet ve velké míře sami lidé. Zdrojovna stanovila jen několik základních pravidel: vybírat a nabízet se bude jen drobný nábytek, vybavení do domácnosti a materiál pro kreativní tvoření. „Najdete zde třeba židle, stolky, skleničky, hrnky, talíře, dekorace, lustry nebo nářadí. Naopak vám do freeshopu nevezmeme třeba elektroniku či sportovní vybavení,“ upřesňuje Lenka Procházková.

Lidé ze Zdrojovny věří, že do freeshopu si najdou cestu studenti, senioři, hledači originálních kousků nebo lidé, kteří se stěhují a potřebují se rychle zbavit nepotřebných věcí a nábytku. Praha je podle nich městem s vysokou koncentrací osob, kteří zde bydlí pouze dočasně nebo se často stěhují. Typicky se jedná o studenty vysokých škol, zahraniční studenty přijíždějící na výměnný pobyt nebo lidi stěhující se za prací. „To, co jedni vyhazují do popelnic, jiní hojně nakupují. To chceme změnit,“ říká Blanka Havlíčková ze zdrojovny.

Freeshop Zdrojovny otevře na konci září na adrese Jeseniova 60, Praha 3, Žižkov. Máte-li ale doma věc, kterou chcete darovat už nyní, nemusíte čekat do září. V létě proběhnou první tzv. sběrné úterky, a to 28. července, 4. srpna. a 11. srpna od 17:30 do 20:00 hodin.

Zdrojovna dlouhodobě podporuje myšlenku opětovného využití starého nábytku, vybavení, předmětů určených k likvidaci, redukce vzniku odpadu a ekologické zátěže. V Praze funguje od loňského roku, a to i díky podpoře drobných přispěvatelů na portálu www.hithit.cz a záštity neziskové organizace Spojené hlavy. Pravidelně pořádá workshopy, na kterých využívá předměty určené k likvidaci k tvorbě nábytku, dekorací, doplňků či šperků. Zdrojovna stále hledá nové zapálené členy týmu, kteří by pomohli freeshop nastartovat nebo v budoucnu rozjeli podobná centra v dalších městských částech.

Pošlete Ekolistu dar

Líbil se Vám článek? Přispějte na vznik dalšího        

reklama

 

Vydání tohoto článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist