https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/v-cesku-se-poprve-predstavi-sluzba-repair-cafe-kavarna-a-opravarna-v-jednom
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku se poprvé představí služba Repair Café - kavárna a opravárna v jednom

7.11.2014 01:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
OpraKavárna je obdobou Repair Café, opravárenských kaváren v Evropě. Na obrázku Repair Café v Bruselu
OpraKavárna je obdobou Repair Café, opravárenských kaváren v Evropě. Na obrázku Repair Café v Bruselu
Kavárna a opravárna v jednom, služba známá z desítek světových zemí a měst, bude o víkendu představena i v Praze. V sobotu 8. listopadu budou moci lidé přinést své rozbité výrobky do prostor Zdrojovny v Altajské ulici Praze-Vršovicích. Opraváři mnoha oborů jim je za rozumnou cenu u kafe či čaje opraví.
 

„Jde o obdobu akce známé z mnoha světových měst jako Repair Café. Zvolili jsme však český název OpraKavárna," vysvětluje jeden z organizátorů akce Jan Charvát. „Snad každému se doma válí něco, co je mu líto vyhodit. Dříve hojně rozšířených opraven je ale kvůli konzumně nastavené ekonomice dnes už pomálu a bývají těžko dostupné, značkové servisy jsou zase nesmyslně drahé. Tady bude více opravářů na jednom místě, takže si zákazníci můžou přinést více výrobků najednou a ušetří čas i peníze,“ dodává.

V OpraKavárně bude pracovat asi šest opravářů, kteří si budou vědět rady s opravou PC, mobilů, notebooků a další elektroniky, ale i nábytku, oděvů nebo kol. Pokud výrobek nebude možné na místě opravit, mohou se zákazníci s opraváři domluvit na jiný termín. Pro neopravitelné elektronické věci bude na místě přistaven kontejner firmy REMA Systém, kam bude možné tyto předměty zdarma odevzdat k recyklaci.

Pro zákazníka, který přijde s rozbitým výrobkem, bude vstup volný, ostatní zaplatí 100 Kč. Káva, čaj a drobné občerstvení bude díky grantu od Nadace Vodafone pro všechny zdarma. OpraKavárna bude putovní záležitostí. V lednu by měla opravárenská kavárna otevřít v Brně.

OpraKavárna je zároveň první veřejnou akcí projektu Opravárna.cz. Web chce šikovné lidi, kteří umí cokoliv opravit, zvýšit zaměstnanost znevýhodněných lidí a předcházet vzniku odpadu zbytečným vyhazováním výrobků. Více informací o Opravárně v článku Rozbité věci nepotřebují vyhodit, potřebují opravit.

Další informace |
zv
tisknout poslat
 twitter
Tento článek vznikl díky finanční podpoře MČ Praha 7. Děkujeme

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist