Děti na Děčínsku objevily při hře stopy po vlkovi
Novodobý výskyt vlků je podle ní registrován v Českém Švýcarsku od roku 2012, kdy se sem vlci vrátili zhruba po 250 letech. Od jara 2017 ho v parku a jeho širším okolí registrují ochránci přírody pravidelně. Za tu dobu řešili deset případů, kdy vlci napadli hospodářská zvířata a napáchali škodu především v Labských pískovcích.
"Kolik přesně jich v Českém Švýcarsku žije, neumíme říci, protože jejich teritorium je širší a pohybují se mezi Českým Švýcarskem, Labskými pískovci, Lužický a Krušnými horami. Mají široké teritorium," uvedla Holešinská.
Vlčí trus objevily děti při plnění úkolů v soutěži vyhlášené edukačním projektem Lesní svět na Mezinárodní den lesů v malé obci na Děčínsku. Místo nálezu ale nechtěla Simona Bartošová z projektu Lesní svět upřesnit. "Domluvili jsme se tak i s ochránci přírody a nálezkyní, protože okolo toho vzniká hysterie a myslivci se pak na vlka zaměřují," řekla Bartošová.
Vlčí trus našly děti spolu s obsahem chlupů i kostí za hranicí národního parku. "Mohu potvrdit, že šlo skutečně s největší pravděpodobností o trus vlka. Mimo struktury a obsahu exkrementů tomu napovídá i jejich délka kolem 20 centimetrů," řekl po zhlédnutí fotografií Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek v severních Čechách z Hnutí DUHA.
reklama