https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/divoci-kone-maji-u-jaromere-vratit-na-louky-vzacne-druhy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Divocí koně mají u Jaroměře vrátit na louky vzácné druhy

2.1.2018 13:10 | JAROMĚŘ (ČTK)
Loňský průzkum kromě vzácných ptačích druhů potvrdil i nárůst počtu hmyzích druhů a obojživelníků.
Loňský průzkum kromě vzácných ptačích druhů potvrdil i nárůst počtu hmyzích druhů a obojživelníků.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
České společnosti ornitologické (ČSO) se podařilo v ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře na Náchodsku vykoupit už zhruba polovinu pozemků. Park, který vzniká od roku 2008 a má rozlohu 76 hektarů, je domovem řady vzácných živočišných druhů a významným hnízdištěm chráněných ptáků. Letos ochranáři kvůli zlepšení přírodních podmínek vypustí na louky divoké koně. Informoval o tom správce parku Břeněk Michálek.
 

"Ornitologové s pomocí stovek dárců vykoupili (během několika let) již 42 hektarů pozemků, obnovili luční závlahy, vybudovali různě velké vodní plochy a provádí další ochranářské aktivity," uvedl Michálek. Loni dokončili rozsáhlý průzkum rostlin a živočichů financovaný ministerstvem životního prostředí, který podle Michálka potvrdil výjimečnost lokality. "Vysoká koncentrace hned 25 druhů ohrožených a jinde vzácných vážek, přes 200 druhů brouků, stovky obojživelníků a hlavně rostoucí počty ptáků potvrzují zdárný rozvoj prvního soukromého ptačího parku ČSO. Příští rok se na loukách objeví divocí koně," uvedl Michálek.

Divocí koně by podle něho měli postupně nahradit dosavadní způsob obhospodařování luk. Zemědělské firmy dosud většinu luk kosily a sklízely dvakrát ročně, což prý přerušuje rozmnožovací cyklus hmyzu, zvláště pak vzácných motýlů. "Divocí koně z Exmooru budou již začátkem nového roku vypuštěni na desetině rozlohy parku. Koně zajistí mnohem šetrnější údržbu travního porostu, ve kterém budou mít luční ptáci, hmyz, a tedy i motýli, větší šanci na přežití," uvedl Michálek.

Loňský průzkum kromě vzácných ptačích druhů potvrdil i nárůst počtu hmyzích druhů a obojživelníků. "Inventarizaci jsem tu prováděl již před deseti lety na úplném začátku projektu a sotva jsem tenkrát nějakého obojživelníka našel. Dnes tu jsou stovky žab i čolků. Dokonce se objevily dva nové druhy žab - ropucha zelená a kuňka ohnivá, které se loni ozývaly z celé plochy parku," uvedl zoolog David Číp.

Hlavním cílem ornitologů v ptačím parku Josefovské louky je umožnit návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky v nivě Metuje a současně zpřístupnit území veřejnosti. Jeho páteří je 100 let starý závlahový systém, který ČSO opravila a který nyní umožňuje regulaci výšky spodní vody na okolních loukách. Ornitologové během deseti let v lokalitě pozorovali 166 druhů ptáků, včetně čejky chocholaté, bekasiny otavní nebo chřástalů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist