https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dnes-je-svetovy-den-laboratornich-zviratech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dnes je Světový den laboratorních zvířat

24.4.2018 12:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Testování kosmetiky na zvířatech je v EU již mnoho let zakázáno, od roku 2013 se zde takto otestovaná kosmetika nesmí ani prodávat.
Testování kosmetiky na zvířatech je v EU již mnoho let zakázáno, od roku 2013 se zde takto otestovaná kosmetika nesmí ani prodávat.
24. duben je od roku 1979 dnem laboratorních zvířat. Má lidem připomenout, že každý den jsou v klecích zavřeny stamiliony zvířat, která fyzicky i psychicky trpí kvůli pokusům na nich. V ČR se na problematiku pokusných zvířat zaměřuje organizace Svoboda zvířat.
 

Testy a pokusy jsou prováděny při testování chemických látek a výrobků, ale také při výuce na školách. Zvířata jsou používána k testování kosmetiky, výzkumu nemocí, testování léků, ale také veškerých chemických látek, alkoholu, cigaret, drog a dalších výrobků. Ročně jich je v laboratořích po celém světě použito přibližně 115 milionů. Podle Svobody zvířat si lidé stále více uvědomují nejen utrpení zvířat, ale také nespolehlivost pokusů na zvířatech. A zajímají se o to, co nakupují a snaží se vybírat výrobky, při jejichž výrobě netrpělo žádné zvíře.

Testování na potkanovi - aplikace testované látky do krku potkana.
Testování na potkanovi - aplikace testované látky do krku potkana.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

V tom podle ochránců zvířat mohou spotřebitelům pomoci i některé certifikáty, které zaručují netestování konečných výrobků ani jednotlivých složek na zvířatech, například Humánní kosmetický standard (HCS) a Humánní standard pro prostředky pro domácnost (HHPS). Mezi značky s certifikáty HCS a HHPS dostupné v ČR patří například Freeman, Kiss My Face, Manufaktura, Marks & Spencer, Melvita nebo Urtekram. Seznam značek lze nalézt na webových stránkách www.netestovanonazviratech.cz.

Testování kosmetiky na zvířatech je v EU již mnoho let zakázáno, od roku 2013 se zde takto otestovaná kosmetika nesmí ani prodávat. „V praxi se však zákaz testování na některé typy testů nevztahuje a také se týká pouze složek používaných přímo v kosmetice,“ vysvětluje Bartušková Večlová ze Svobody zvířat a dodává: „U čisticích prostředků žádné omezení pro testování neplatí a u nich je tedy ještě důležitější vybírat si výrobky, které zaručeně na zvířatech testovány nebyly.“

Pro testování kosmetiky a čisticích prostředků se však spotřebuje jen malé procento všech laboratorních zvířat. V ČR je nejvíce zvířat použito pro výzkum a testování léků a nejrůznějších chemických látek. Mezi alternativní metody bez zvířat patří podle Svobody zvířat například moderní zobrazovací techniky, počítačové modely, buněčné a tkáňové kultury, mikročipy nebo studie mikrodávek na lidských dobrovolnících. Alternativní metody přitom dokáží pokusy na zvířatech nejen nahradit, ale přinášejí i přesnější a spolehlivější výsledky.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist