Dnes musí kožešinové farmy ukončit provoz, odškodnění není jasné
V příštím týdnu začnou tato zařízení obcházet inspektoři Státní veterinární správy (SVS) a zjišťovat, zda skutečně k ukončení kožkovacích provozů došlo. Zatím není jasné, jak budou chovatelé zvířat za uzavření provozu odškodněni, Evropská komise nenotifikovala vyhlášku, podle níž by měli peníze získat, řekl ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
"Podle posledních informací z kontrol v závěru loňského roku roce působilo v ČR stále devět farem. Ty však postupně utlumovaly svoji činnost a na některých z nich již v závěru roku 2018 již nebyla zvířata, nebo bylo zvířat jen minimum," řekl ČTK zástupce tiskového mluvčího SVS Petr Majer.
Mluvčího zemědělského úřadu zdůraznil, že ministerstvo samo zákaz kožešinových farem nepředkládalo, šlo o poslaneckou iniciativu. Norma přiznává provozovatelům farem nárok na kompenzace od státu za rušené chovy. Podrobnosti způsobu a rozsahu kompenzace má stanovit vyhláškou ministerstvo zemědělství. Výše příspěvku by však neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let. Zatím ale není jasné, jak se bude vypočítávat odškodné pro chovatele, kteří provoz kvůli zákonu ukončili. "ČR dosud neobdržela od Evropské komise oficiální odpověď na návrh této notifikace, tedy schválení EK u vyhlášky, respektive samotného kompenzačního příspěvku chovatelům. Konečné stanovisko EK k souladu kompenzací s pravidly EU očekáváme v příštích dnech," dodal Bílý. Pokud komise vyhlášku notifikuje, je připravené ministerstvo letos náhrady vyplácet.
Například jediná kožešinová farma v Pardubickém kraji ve Vítějevsi na Svitavsku již nahlásila svůj konec. Majitelé farmy si ale stěžují, že kompenzace, kterou jim slíbil stát, bude velmi nízká. Povinné uzavření farmy přirovnávají ke znárodnění.
Kožešinovou farmu ve Vítějevsi provozují několik desítek let manželé František a Marie Ducháčkovi. Před časem ji předali dceři, protože jsou oba již roky v důchodu. Bývalí majitelé s dopady zákona nejsou spokojeni. "Načisto nás znárodnili, dopadli jsme jak žebráci. Budovali jsme to 30 let a teď jsme úplně bez prostředků," řekl ČTK František Ducháček.
Podle něj bude státní kompenzace činit zhruba 180.000 korun, i když měla dosáhnout až ročního čistého zisku vypočítaného z průměru posledních pěti let. Ducháček tvrdí, že ochránci zvířat chov trvale narušovali a snažili se zvířata osvobodit.
Kožešinová farma chovala asi 3000 norků a 500 až 600 lišek, což ji řadilo k největším v zemi. "Už je všechno prázdné, zvířata jsme museli všechna zkožkovat," uvedl Ducháček.
Zatímco ochránci zvířat novelu při jejím přijetí uvítali, provozovatelé farem již dříve vyjádřili obavy z krachu a poukazují na to, že český trh kožešin zaplní chovatelé z jiných zemí.
Novela zakazuje "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin". Vztahovat se má na chov lišek a norků, nikoli například králíků nebo nutrií, tedy zvířat, která se využívají i na maso.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (33)
Michal Ukropec
31.1.2019 09:01 Reaguje naJosef Mozek
31.1.2019 19:25 Reaguje na Michal UkropecMichal Vrzal
1.2.2019 11:35 Reaguje na Josef MozekJosef Mozek
5.2.2019 14:16 Reaguje na Michal VrzalLukáš Kašpárek
31.1.2019 12:03 Reaguje naLukáš Kašpárek
31.1.2019 12:11 Reaguje na Lukáš Kašpárekb) kožešina se nahradí umělinou k nerozeznání od té pravé
Osobně s tím ale nesouhlasím, jelikož díky té umělině nám hynou velryby, želvy, albatrosi atd., což zase ty histerické nány asi nezajímá. A to leda proto, že nikdo nezabrání těm jejím odpadním tunám znečistit živ. prostředí. Už vůbec nevzpomínám, že je to neuvěřitelný útok na soukrmajetek a demagogická manipulace s veřejným míněním podobná té s cirkusáky a jejich tygry nedávno.
Lukáš Kašpárek
31.1.2019 15:11 Reaguje naTato změna navíc vůbec nemusí znamet co píšete. Je milion materiálů, ze kterých se dá dělat oblečení.. toto se děje jen ze setrvačnosti, ne z opravdové potřeby...
Stydět se za překlep opravdu nemusíte... být některými diskutujícími na ekolistu, tak bych se styděl spíš za svoje názory....... každý sám ať si sáhne do svého svědomí, jestli tedy nějaké má.........
david matoušek
1.2.2019 05:07 Reaguje naJan Šimůnek
1.2.2019 05:31 Reaguje na david matoušekA v těch mrazech, které soudruzi ekologové vydávají za "globální oteplování" je potřeba telṕlého oblečení akcentována.
david matoušek
1.2.2019 05:54 Reaguje na Jan Šimůnek"Vy evidentně nevíte co je to cit, úcta k jiným druhům a zodpovědnost..."
Představte si, že když jsem viděl v TV reportáž o liškách v nevyhovujících klecích, tak jsem si říkal v první reakci, že to je hrozné, že by "se to mělo zakázat". Jenže v druhé fázi jsem o tom chvíli přemýšlel a došlo mi, že když se to zakáže (u nás), tak hned za rohem počet těch klecí s liškami o to vzroste, aby se uspokojila česká poptávka. A protože jsem na vlastní oči viděl, jak se v Asii leckdy zachází se zvířaty, bylo hned jasné, že by to bylo pro lišky z bláta do louže. Daleko lepší řešení je žádat, aby podmínky v chovech byly lidské nebo alespoň zvířecí, než všechno šmahem zakazovat bez ohledu na okolnosti. Proto bych Vás prosil, abyste tu druhou fázi úvah nevynechával.
Lukáš Kašpárek
31.1.2019 15:39 Reaguje naZřejmě chápu jak to myslíte, ale podle mého se nemusíme tohoto bát. Minimálně v Evropě a severní Americe lidi přicházejí na to, že tyto věci jsou nejen výsostně nevhodné a nemorální, ale hlavně jsou úplně zbytečné. Z nošení kožešiny se postupně stává symbol ignorantství a zkaženosti a opravdu málo kdo má chuť se něčím takovým chlubit. Poptávka po kožešinách klesá.. výrobci oblečení (i luxusního) od takových materiálů ustupují pod tlakem veřejnosti.. zavírání takových farem tak není nic co by si někdo jen tak vymyslel....
Máte pravdu, že chování ke zvířatům v Asii, je katastrofální, ale i tam se dá čekat postupný přechod na méně kontroverzní materiály na výrobu oblečení a celkové zlepšení přístupu ke zvířatům.
A co se týká nátlaku na změnu podmínek pro zvířata všeho druhu, tak tam si myslím, že bude do budoucna obrovská poptávka po změně přístupu. Často nejde jen o morální aspekt, ale také o lidské zdraví, udržitelnost nebo to má pozitivní dopad na krajinu.
Téměř vše co dnes člověk dělá se dá dělat lépe a to nejen pro člověka, ale pro "všechny zúčastněné". A není na místě říkat, že něco nejde... jde jen o to domluvit se jak přesně změnu provést...
S tím poklesem poptávky máte asi pravdu, ale kožešiny se pořád nějak prodávají a třeba ve Španělsku je to vyloženě statusový symbol, tam stačí aby se ochladilo pod hrozivých +20 stupňů a dámy v Madridu vyjdou ven v kožiších. Čili ještě to bude nějakou dobu trvat :-)
Lukáš Kašpárek
1.2.2019 12:50 Reaguje naLukáš Kašpárek
1.2.2019 12:51 Reaguje na Lukáš KašpárekJan Šimůnek
3.2.2019 15:11 Reaguje naMilan Milan
31.1.2019 16:20Jan Šimůnek
1.2.2019 05:34 Reaguje na Milan MilanTo v nějaké smysluplné podobě prosazuje pouze Okamura. A tenhle paskvil je také jasnou ukázkou příčiny, proč fašisté (včetně ekologů) referendum, a tedy i demokracii, nechtějí.
david matoušek
1.2.2019 07:40 Reaguje na Jan ŠimůnekLukáš Kašpárek
1.2.2019 12:57 Reaguje na Jan ŠimůnekHlavně, že říká ostatním fašisté... ubožák.........