https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dnes-zacal-proces-aby-se-z-lokality-soutok-stala-chranena-krajinna-oblast
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dnes začal proces, aby se z lokality Soutok stala chráněná krajinná oblast

25.8.2023 19:18 | BŘECLAV (ČTK)
Soutok Moravy a Dyje - pohled na výběžek českého břehu.
Soutok Moravy a Dyje - pohled na výběžek českého břehu.
Soutok Moravy a Dyje, takzvaná Moravská Amazonie v jihovýchodním cípu České republiky by se mohl stát v průběhu příštího roku chráněnou krajinnou oblastí (CHKO). Dneškem začal proces, kdy bude ministerstvo životního prostředí sbírat připomínky. Po 90 dnech je začne vyhodnocovat, CHKO následně musí vyhlásit vláda, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vznikem CHKO Soutok se završí desetiletí trvající snahy o komplexnější ochranu lužních lesů, které jsou v českém měřítku unikátní.
 

Od dnešního dne trvá zákonná lhůta 90 dnů, po kterou se obce a další dotčené subjekty mohou k záměru vyjádřit. Ministerstvo následně všechny připomínky vypořádá. Následovat bude ještě možnost pro odvolání. "Jakmile skončí tenhle proces, bude předložen návrh vládě, která CHKO vyhlašuje. Předpokládám, že se tak stane někdy v průběhu roku 2024. CHKO znamená opravdu systémový přístup k ochraně přírody a krajiny, aby hodnotné věci zůstaly zachovány pro naše děti a vnoučata, a zároveň to nejde proti zájmu turistického ruchu. Naopak jej dokáže podpořit a usměrnit," sdělil Hladík.

Celková výměra budoucí chráněné oblasti je 127 kilometrů čtverečních. Lesní pozemky tvoří 57 procent oblasti, 96,5 procenta z nich je ve státním vlastnictví. Vymezení se podařilo navrhnout tak, že do území nejsou zahrnuta žádné města ani vesnice. Kromě nejjižnějšího cípu jižní Moravy zahrnuje návrh oblast kolem řeky Moravy k Hodonínu a podél Dyje severně od Břeclavi k Novým Mlýnům, což je podstatná část Lednicko-valtického areálu. Jak by měla CHKO vypadat, jaké jsou její hranice a jaká bude ochrana přírody, lze nalézt na webu https://soutok.nature.cz/.

"Moravská Amazonie si zaslouží vyšší stupeň ochrany. Odborníci po tom volají už delší dobu. Ještě to bude dlouhý proces a věřím, že se v něm podaří případné připomínky obcí vypořádat," doplnil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Vyhlášení předcházely stovky jednání, které komplikovaly také dezinformace. Hladík ujistil, že CHKO neznamená například žádný zásah do rybaření či myslivectví.

"Návrh nové chráněné krajinné oblasti, stejně jako každá jiná změna, přirozeně vzbuzuje různé otázky. Věříme, že vysvětlováním, osobním jednáním a sdílením zkušeností z jiných CHKO se dařilo různé neodůvodněné obavy uvádět na pravou míru. Podařilo se například vysvětlit, že vyhlášení CHKO nepřinese žádná omezení vstupu. Počítáme také s tím, že by se obdobně jako v Litovelském Pomoraví cíleně tlumily komáří kalamity," sdělil Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny, který je zmocněncem pro CHKO Soutok. Území je k větší ochraně podle něj navrhováno již 75 let. Až nyní se podařilo najít shodu.

Vyhlášení procesu vítají ekologické organizace, které dlouhodobě upozorňují, že z území mohou zmizet staré porosty i desítky vzácných druhů rostlin a živočichů. Podle Hnutí Duha je stávající návrh nadějným kompromisem. "Zřízení chráněné krajinné oblasti zajistí jasnou a přehlednou správu území. Přinese příležitosti financovat revitalizační projekty nebo způsoby hospodaření šetrnější k přírodě. Ochrana přírody Moravské Amazonie bude také pojistkou před potenciálními destruktivními stavebními či jinými projekty, jež by zdejší krajinu devastovaly," uvedlo hnutí v tiskové zprávě.

Soutok Moravy a Dyje je domovem mnoha druhů rostlin, živočichů a hub. V roce 2018 odtam byl dokonce popsán zcela nový druh brouka – kožojed moravský. Žije tam v tuzemsku nejbohatší populace motýlů nesytek, vzácná můra svlačcová či 80 procent našich původních druhů ryb. Vyskytuje se tam také 250 druhů ptáků, 140 druhů z nich tam hnízdí jako například vzácný orel královský. Území je od roku 2003 součástí sítě mezinárodně významných mokřadů podle Ramsarské úmluvy, náleží do evropské soustavy Natura 2000 a na seznam světového dědictví UNESCO. Síť slepých říčních ramen, meandrů, mokřadů, tůní a vlhkých luk se soliterními prastarými duby a lesy s mimořádně rozmanitou přírodou se má stát 27. chráněnou krajinnou oblastí ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.8.2023 21:07
Tři měsíce, a je to v suchu, i s kožojedem.
Odpovědět
ml

27.8.2023 00:01 Reaguje na Karel Zvářal
Pan Hladík asi hodlá být novým rekordmanem? To je fofr! Ani nebyl ministrem a hned se zviditelnil: jel s místními gymnazisty z BV na Soutok. Ach, ta krása; mladí mu snad i zatleskali... PR umí na výbornou (anebo ten, kdo se o PR ministra stará). P.S. Pojem "Moravská Amazonie" je nadnesený, a to velmi. Emotivní zajisté.
Odpovědět
Sl

Slovan

27.8.2023 08:48
Už aby to bylo! Včera bylo pozdě…
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.8.2023 18:57 Reaguje na Slovan
Přesně tak.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.8.2023 16:23
Myslím si, že už je vybráno i vedení CHKO a připraveny plány "rozvoje".
Proto ten spěch, aby se to stihlo do konce volebního období, protože ti
"správní" lidé se o ta místa ve vedení snažili i podporou pětikolky tím,
že kopali do předchozí vlády, tehdejšího vedené LČR a jiných orgánů
státní moci a správy. Zaslouží si "zaslouženou" odměnu a jsem opravdu
zvědav kdo to bude! Sice to tuším, ale nechám si to pro sebe.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist