https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dnes-zacala-platit-novela-zakona-o-ochrane-prirody-a-krajiny-do-dvou-let-by-melo-byt-jasne-kde-vsude-bude-divocina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dnes začala platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Do dvou let by mělo být jasné, kde všude bude divočina

1.6.2017 02:47 | PRAHA (Ekolist.cz)
Trojmezenský prales v NP Šumava.
Trojmezenský prales v NP Šumava.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Od dnešního dne vstoupila v platnost zákona o ochraně přírody a krajiny, která mimo jiné upravuje pravidla pro čtyři české národní parky. Vládní novela se připravovala od roku 2014, senát následně přijal úpravy, které by omezily ochranu přírody v národních parcích. Poslanci pak přehlasovali jak senátní změny, tak následné prezidentské veto. Odborníci a ochránci přírody považují přijatou novelu stěžejního zákona za kvalitní. Hnutí DUHA však jedním dechem dodává, že je potřeba, aby ministr životního prostředí a ředitelé parků udělali další krok a upřesnili, kdy se na polovině území národních parků nechá přírodě volná ruka. Podle nich není na co čekat.
 

“Nová pravidla pro národní parky jsou kompromisem, který má nedostatky, ale znamenají krok vpřed. Přiblížili jsme se jimi standardům zcela obvyklým v mnoha evropských zemích,“ říká za Hnutí DUHA Jaromír Bláha. „Teď je třeba vytvořit zonaci a zásady péče o každý národní park, které teprve přesně stanoví, kde a kolik divoké přírody budeme chránit. Například v Národním parku Šumava je podle vědeckých podkladů možné chránit divočinu na polovině území hned.“ Ani v dalších národních parcích, například v Krkonoších nebo Českém Švýcarsku, by nemělo být naplnění tohoto cíle zbytečně odkládáno, myslí si Bláha a dodává, že Hnutí DUHA bude nadále pozorně sledovat, jak se bude ministru životního prostředí a ředitelům parků dařit naplňovat nový zákon konkrétním obsahem.

Podle ministerstva je novou zonaci a s ní i vymezení klidových území potřeba nejprve dojednat a schválit. Na zahájení procesu dohadování nových zón s radou národního parku dává zákon dva roky. Je potřeba to udělat dobře, protože schválená zonace bude platná po následujících 15 let. MŽP proto nejprve k přípravě nové zonace a k procesu jejího vyhlášení zpracuje a schválí metodiku. Následně pak začnou správy parků připravovat jednotlivé zonace dle nových pravidel.

Podle ministerstva životního prostředí přináší zákon především jasné vymezení cíle vyhlášení a existence národních parků jako území, na jehož převážné části má mít v budoucnu hlavní slovo příroda a její ochrana. Díky novele dochází také ke zjednodušení, zpřesnění a současně aktualizaci ochranných podmínek (zákazů) v národních parcích. Novela také zavádí patnáctileté moratorium na změnu zonace, které zaručuje stabilizaci dlouhodobé odborné péče o přírodu v národních parcích.

„Je to opravdu vyvážená varianta mezi ochranou přírody jako klíčem pro fungování a rozvoj národních parků a na druhé straně rozvojem obcí v nich, kde žijí lidé,“ komentuje ministr Richard Brabec novelu zákona. „Národní parky se díky této novele více otevřou turistům, milovníci divoké přírody se nově podívají na doposud uzavřená místa, získají větší volnost pohybu, ale také si nově užijí třeba noční grilování u ohně v obcích národních parků.“ Novela podle něho posiluje i roli obcí při rozhodování o klíčových dokumentech, které se týkají území parku. „A konečně v obecné rovině zpřehledňuje legislativu a jasně formuluje cíl i poslání národních parků, které jsou a mají být přírodními poklady pro nás i budoucí generace,“ dodává ministr.

V národních parcích s novelou zákona končí plošný zákaz rozdělávání ohňů a táboráků, stejně tak jako plošný zákaz stanování. Od dneška bude obojí legálně možné v zastavěném a zastavitelném území obcí v národním parku, ve volné krajině pak i nadále jen po udělení výjimky ze zákazu od správy národního parku.

Novinky platí i pro drony. Pro ně bude dle základních ochranných podmínek platit zákaz létání mimo zastavěné a zastavitelné části obcí (tedy ve volné krajině). Novela tak reaguje na technologický vývoj, který za 20 let od vzniku původního zákona o ochraně přírody a krajiny výrazně pokročil. Chrání tím zejména druhy citlivé na hluk i samotný pohyb dronu, a to především v době hnízdění. Na druhou stranu, pokud to bude ve veřejném zájmu nebo let prokazatelně nezpůsobí škody na přírodě, je možné i pro drony získat výjimku. Tu budou udělovat správy národních parků.

„Houby a lesní plody budou moci lidé sbírat nadále naprosto stejně všude tam, kde doposud mohli, v tomto novela nic nemění,“ říká Brabec.

Díky novele zákona čeká návštěvníky v budoucnu i volnější pohyb v národních parcích. Nová pravidla pro parky totiž ruší plošný zákaz vstupu mimo vyhrazené stezky v 1. zónách národních parků a zavádí institut tzv. klidových území. V nich pak bude možné vyhrazováním cest či udělováním výjimek pro část území regulovat pohyb návštěvníků pouze v nezbytně nutné míře.

Aktuální informace o omezeních a pravidlech chování v národních parcích najdou návštěvníci v návštěvním řádu každého jednotlivého parku a na jejich webových stránkách. Počítá se i s dalšími formami sdělení pomocí piktogramů, informačních skládaček nebo mobilních aplikací.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
mmo
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist