https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dnes-zacina-festival-dokumentarnich-filmu-jeden-svet-venuje-se-i-zivotnimu-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dnes začíná festival dokumentárních filmů Jeden svět, věnuje se i životnímu prostředí

5.3.2018 13:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět je letos pod heslem „Aktualizace systému“. Festival letos reaguje na informační přetížení a všudypřítomné dezinformace. / Ilustrační snímek
20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět je letos pod heslem „Aktualizace systému“. Festival letos reaguje na informační přetížení a všudypřítomné dezinformace. / Ilustrační snímek
Dnes večer začíná v Praze 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech "Jeden svět". Pod heslem "Aktualizace systému“ reaguje festival letos na informační přetížení a všudypřítomné dezinformace a vybízí – "dejme si na zpracování informací čas, třeba v kině". Jeden svět promítne 128 filmů a přiveze více jak stovku mezinárodních hostů, od režisérů a režisérek přes protagonisty filmů s výjimečnými životními příběhy až po odborníky. Filmy, které se týkají životního prostředí, najdete v rubrice Zemětaje.
 

Od úterý pak na další týden Jeden svět ovládne celkem osm promítacích míst v Praze. Vybírat z programu je možné podle data a času promítání nebo také podle tématických kategorií, kterých je celkem patnáct, z toho tři soutěžní.

Z environmentálně laděných snímků můžete vyrazit na:

Film Aktivistka je o patnáctileté dívce jménem Riikka Karppinen, která je nejmladší městskou zastupitelkou ve Finsku. Do úřadu kandidovala za Stranu zelených a zastává zde opačná stanoviska než její otec, který podporuje plány těžařské firmy.

Azurová. Obrazově působivý dokument ukazuje nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit.

Básnířky života. Tichý portrét íránské pěstitelky rýže Širín Pársí. Snímek ukazuje, jak tato energická žena farmaří společně s manželem a syny jako generace jejich předků – s úctou k půdě, krajině a přírodě.

Budiž světlo. Jaderná fúze je již dlouho považována za „svatý grál“ energetického výzkumu. Reprezentuje miliony let trvající zdroj energie, který je bohatý, bezpečný a ekologický.

Maso je passé. Jak by vypadal svět, kdyby se všichni vzdali své denní porce masa na talíři? Lze se této představě alespoň přiblížit? A co na to samotná zvířata?

Poslední svého druhu. Válečná fotoreportérka Kate Brooks obrátila svůj zájem od odkrývání zločinů páchaných na lidech k zachycení systematického vyvražďování zvířat. A zavítala při tom i do českého Dvora Králové.

Stella Polaris Ulloriarsuaq. Vizuálně působivý snímek vypráví příběh z prostředí věčného sněhu a ledu, lovců tuleňů i psích spřežení a zachycuje mizející svět původních obyvatel bílých plání Grónska.

Strážci Země. Vyjednávání na pařížské klimatické konferenci v roce 2015 se považuje za jedno z nejdůležitějších v historii ekologických iniciativ. Film představuje napínavý průběh jednání vedoucích ke skutečnému průlomu, který může pomoci odvrátit hrozící katastrofu na této planetě.

Vstupenky jsou dostupné jak v online rezervačních systémech kin, tak přímo na pokladnách vždy den předem. Odpolední projekce do 17:00 včetně jsou za 60 Kč, večerní projekce pak za 100 Kč.

Divácké centrum festivalu se letos nachází v prostorách Tibet Open House ve Školské ulici, otevřeno bude každý všední den od 14 hodin, o víkendu pak už od 10:00 do 21:00. Více informací o festivalu naleznete zde.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist