https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-heidelberske-zoo-se-sam-nastehoval-myval-na-svobodu-uz-nesmi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do heidelberské zoo se sám nastěhoval mýval, na svobodu už nesmí

6.5.2019 00:25 (ČTK)
Nikdo neví, jak se mývalovi podařilo překonat všechny bariéry kolem a uvnitř zoologické zahrady, ale jednoho dne se ocitl ve výběhu mezi sedmi jinými zástupci tohoto druhu. / Ilustrační foto
Nikdo neví, jak se mývalovi podařilo překonat všechny bariéry kolem a uvnitř zoologické zahrady, ale jednoho dne se ocitl ve výběhu mezi sedmi jinými zástupci tohoto druhu. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Do zoologické zahrady v německém Heidelbergu se nedávno dobrovolně nastěhoval samec mývala severního. Život v zajetí mu podle ošetřovatelů zatím vyhovuje. Zpět na svobodu ho ale už vypustit nemohou, protože by porušili evropská pravidla na ochranu před nepůvodními druhy zvířat a rostlin, píše na svých internetových stránkách Rhein-Neckar Zeitung.
 

Nikdo neví, jak se mývalovi podařilo překonat všechny bariéry kolem a uvnitř zoologické zahrady, ale jednoho dne se ocitl ve výběhu mezi sedmi jinými zástupci tohoto druhu. "Na dobrý život v zoo si zvykl," říká o mývalovi, který dostal jméno Fred, Sandra Reichlerová, kurátorka chovu savců. Prý mu vyhovuje "plná penze", které se mu dostává, nemusí si tak jako ve volné přírodě obstarávat potravu sám.

Fred je nyní doživotně odsouzen k pohodlí zoologické zahrady. Mývala severního před několika lety Evropská komise zařadila na seznam invazivních druhů, které mohou představovat problém pro původní evropské rostliny a zvířata. Kromě mývala severního jde například o nutrii říční.

V 50. letech minulého století mývalové severní unikli z evropských kožešinových farem nebo je lidé sami vypouštěli do přírody. Od té doby se ve střední Evropě značně rozšířili, říká Reichlerová.

Mývalové se nesmějí po EU přepravovat, oficiálně se nesmějí ani chovat. "Pro nás jako zoo je to problém," říká Reichlerová. Všichni mývalové v jejím zařízení, tedy včetně Freda, musejí být vykastrováni.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist