Do milovické rezervace dorazilo šest mladých praturů z Nizozemska
"Přírůstky narozené v Milovicích jsme v minulých letech poskytli do několika další rezervací v České republice. Proto jsme potřebovali doplnit jak počty zvířat, tak především zvýšit genetickou rozmanitost našich stád," uvedl Dostál. Telata praturů, která se v Milovicích zatím narodila, byla potomky jediného býka ze zakládacího stáda. Dva noví býci by tak podle Dostála měli do české populace zpětně šlechtěných praturů přinést nové geny. V milovické rezervaci doposud žilo třináct dospělých zvířat a několik mláďat praturů.
Původního pratura člověk vyhubil v 17. století. "Pratur byl předkem domácího skotu, proto holandští vědci s pomocí analýzy DNA vybrali primitivní evropská plemena, která si zachovala nejvíce znaků vyhubeného pratura, a ta od roku 2008 vzájemně kříží," doplnil Dostál. Proces by měl trvat zhruba 50 let. Nizozemská nadace se zpětným šlechtěním praturů zabývá od roku 2008, první zvířata do milovické rezervace poslala v říjnu 2015.
Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru v Milovicích v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Na otevřené stepi tam žije více než stovka zubrů, divokých koní a praturů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Petr Pekařík
27.5.2022 07:22Co je a co není původní je přece definováno. Co vysadit faunu a flóru třeba třetihor ?