https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-nove-zelene-usporam-vlozi-mzp-55-miliard-korun-z-modernizacniho-fondu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Nové zelené úsporám vloží MŽP 55 miliard korun z Modernizačního fondu

24.3.2023 14:31 | PRAHA (ČTK)
Od září začne přijímat žádosti o podporu pro nové oblasti, které bude představovat postupně během jara. Půjde o podporu energetických úspor v bytových domech, podporu rekonstrukcí opuštěných budov, rozšíření programu pro nízkopříjmové domácnosti o podporu fotovoltaických systémů.
Od září začne přijímat žádosti o podporu pro nové oblasti, které bude představovat postupně během jara. Půjde o podporu energetických úspor v bytových domech, podporu rekonstrukcí opuštěných budov, rozšíření programu pro nízkopříjmové domácnosti o podporu fotovoltaických systémů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do programu energetických úspor domácností Nová zelená úsporám vloží ministerstvo životního prostředí 55 miliard korun z evropského Modernizačního fondu, 19 miliard korun z Národního plánu obnovy je vyčerpáno. I když ceny energií po enormním nárůstu v minulém roce začaly klesat, chce úřad pod vedením Petra Hladíka (KDU-ČSL) zachovat dynamiku modernizace domů, plánuje proto zjednodušit podmínky čerpání, rozšířit nabídku i osvětu. Od září začne přijímat žádosti o podporu pro nové oblasti, které bude představovat postupně během jara. Půjde o podporu energetických úspor v bytových domech, podporu rekonstrukcí opuštěných budov, rozšíření programu pro nízkopříjmové domácnosti o podporu fotovoltaických systémů. Podporu bude přiznávat i zpětně na projekty realizované od 1. ledna 2021. První peníze na žádosti podané v září plánuje vyplatit ještě koncem daného měsíce. Plán dnes ministr představil novinářům.
 

Kvůli přípravě technické podpory programu zastaví úřad přijímání dosavadních žádostí v Nové zelené úsporám 30. června. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman proto doporučil žadatelům, kteří mají rozpracované projekty podle dosavadních podmínek, aby žádosti podali do letních prázdnin.

Novinkou u novostaveb bude od září to, že podpora bude cílená pouze na energeticky pasivní domy, nikoli i nízkoenergetické, jako tomu je dosud, upozornil Hladík. Nově bude do nabídky dotací zařazena i podpora výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. Chystá se i nová vlna kotlíkových dotací.

Po přechodu na nový zdroj financování chce ministerstvo nabízet vedle dotací i nízkopříjmové půjčky a variantu financování projektů formou záloh, jako to už nyní funguje v odlehčené verzi programu pro nízkopříjmové domácnosti.

Od října 2021 o podporu na energetické úspory v domácnostech požádalo 110 000 českých domácností. Díky opatřením provedeným v programu od tohoto data vypustí podle ministerstva o 700 000 tun oxidu uhličitého méně, což odpovídá 350 000 tunám uhlí za 2,3 miliardy korun. Pokud bude zájem o modernizace pokračovat podobným tempem, bude úspora energie podle propočtů úřadu na konci roku 2025 odpovídat nespáleným 1,44 milionu tun uhlí, tedy 4,5 procenta roční spotřeby uhlí v Česku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VS

Vilda Smakal

25.3.2023 15:57
No a obyčejný člověk s běžnou výplatou bude mít stejně kulové....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist