https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-reky-becvy-ve-valasskem-mezirici-unikla-neznama-latka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí unikla neznámá látka. Ze stejného kanálu jako dříve kyanid Aktualizováno

27.10.2020 19:00 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
"Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od úterý 27. října důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky," uvedlo město v prohlášení.
"Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od úterý 27. října důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky," uvedlo město v prohlášení.
Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince dnes unikla neznámá látka. Na hladině se vytvořila pěna. Podle starosty Roberta Stržínka (ANO) se látka do Bečvy dostala ze stejného vyústění kanálu, jakým podle zjištění policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. Hasiči a inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z vody odebrali vzorky. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vyzval orgány činné v trestním řízení, aby dnešní i zářijovou kontaminaci řeky co nejrychleji vyšetřily.
 

"Byl detekován únik neznámé látky z toho inkriminovaného kanálu, který vede z rožnovské Tesly. Na hladině řeky se objevila pěna. Samozřejmě poté, co máme informace, že před pár týdny odtamtud vytekl kyanid, tak jsou všichni ostražití," řekl ČTK Stržínek.

Situaci nechce zlehčovat, přesto si nemyslí, že by se znovu jednalo o únik kyanidu. "Pevně věřím, že to bude nějaký saponát nebo něco podobného. Samozřejmě hasiči odebírali vzorky, dělali zkoušky. Budeme moudřejší za pár dnů," řekl starosta.

"Provedli jsme odběr tří vzorků, předali jsme je chemické laboratoři z Frenštátu pod Radhoštěm. Místo si převzala policie," řekl ČTK krajský mluvčí hasičů Pavel Řezníček. Hasiči nestavěli norné stěny ani jinak v řece nezasahovali. Povolali je zástupci odboru životního prostředí.

Na základě oznámení vodoprávního úřadu vyjížděli kolem 13:30 k Bečvě ve Valašském Meziříčí také inspektoři ČIŽP z Brna a Olomouce. ČTK to řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. "Inspektoři už mají nabrané vzorky, které budeme předávat do laboratoře k rozborům. Stejně tak to pravděpodobně učinili hasiči a vodoprávní úřad," uvedla krátce po 16:00. Kdy by mohly být známy výsledky testů, nechtěla spekulovat.

Ministr Brabec na twitteru uvedl, že ČIŽP byla dnes nahlášena zpěněná řeka Bečva v místě vtoku kanálu z areálu rožnovské Tesly. "Od rybářů nemáme zatím hlášeny žádné úhyny ryb. Na místě jsou záchranné i inspekční složky. Vyzývám orgány činné v trestním řízení, aby co nejrychleji vyšetřily dnešní i zářijový incident," napsal Brabec.

Informaci o úniku neznámé látky do Bečvy nechala radnice vyhlásit rozhlasem, zveřejnila ji i na facebookové stránce města. "Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od úterý 27. října důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky," uvedlo město v prohlášení.

Kyanid vypustil do řeky Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilérie odvezli rybáři více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BR

Bohuslav Rosendorf

27.10.2020 18:12
Tak šup krvelační pitomci . Hrr na Babiše .
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.10.2020 20:22 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Jelikož z Tesláckého kanálu před měsícem nic neteklo, tak se to muselo zařídit.
Odpovědět
RK

Roman Kolář

29.10.2020 00:05 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Myslím, že se brzy ukáže, že z rožnovského kanálu v Juřince nevytekly kyanidy ani v září ani teď. Stačí sbírat informace a svědectví.
Kdo bude další na řadě mezi podezřelými, pane Rosendorfe?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.10.2020 08:41
Pokud orgány státní správy nejsou s to zjistit viníka kyanidové katastrofy na Bečvě , ukazuje to pouze na jediné -- ochrana životního prostředí na úseku vodního hospodářství je naprosto nedostatečná a vystavuje nelichotivé vysvědčení zejména MŽP ČR i České inspekci ŽP.
Absolutní neschopnost a nezájem o systémové řešení, které by do budoucna podobným excesům předcházelo.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

28.10.2020 11:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je to logické, MŽP ani ČIŽP, netvoří zisk ekonomicky doložitelný. Ve státě ekonomů a právníků, je jenom čekávatelné, že od těchto dvou "firem" nelze nic rozumného nepojde a systémové řešení už vůbec ne. Ještě by to poškodilo podnikatelské prostředí, které od listopadu 1989, čeští politici v potu tváře tak usilovně vytvářejí.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

28.10.2020 17:40 Reaguje na Jiří Daneš
MŽP i ČIŽP jsou stejně jako DEZA dceřiné společnosti Agrofertu. Jak technický tak personálně.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

30.10.2020 15:33 Reaguje na Jiří Daneš
Jezajímavé, že ve středočeském kraji je firma jež s kyanidem pracuje legálně už řadu desetiletí i v rámci IGF ! Provoz je v dnes městské zástavbě města ale problém na rozdíl od moravanů Lučebné závody češi nezaznamenali - nebo ano ????
Odpovědět
JH

Jaqen Hghar

28.10.2020 18:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
jelikož se ukázalo, ukazuje, že mám vždy pravdu (tento stát je neskutečně zkorumpovaný), navrhuji bečvu zatrubnit a udělat z ní oficiálně stoku .-))
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

29.10.2020 06:07 Reaguje na Jaqen Hghar
Dívám se , že u vás už úspěšně zatrubovali .
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.10.2020 21:07
Zhovadilost anonymních společných kanalizací přináší zase výsledky. Být
povinností mít kanalizaci zakončenou retenční nádrží s obsádkou vodních
organizmů bez nějakých ochozů a černých výpustí, tak je viník znám do
hodiny. Tak to bude svalovat jeden na druhého, proplachovat kanál po
havárii čistou vodou a tvářit se nevinně. Tady vidím chybu ekologů, že
na podobné opatření netlačí u všech firem pracujících s potenciálními
jedy a znečisťujícími látkami. Běžte se podívat na většinu čistíren
odpadních vod a jejich ochozy odpadních vod. Ticho, klid , pokud to
není rovnou totálně vytrávená řeka. To, že není trávena průběžně, ale
pouze při přívalových deštích ,nikomu nevadí. Spíme na vavřínech při
pohledu na průzračnou mrtvou vodu a nezkoumáme, proč je bez života.
K tomuto případu i předchozímu se nechci předčasně vyjadřovat jako
ostatní a vyčkám na závěry šetření. Snad se dočkám, ale každopádně
nesdílím názory na zpochybňování šetření odpovědných orgánů. Myslím,
že v tomto stádiu si málokdo dovolí fixlovat výsledky šetření. To už
pak mohu pochybovat o všem a to je pak rovnou nejlepší použít provaz.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist