https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-rezervace-u-rokycan-prevezli-z-milovic-zubry-doplni-divoke-kone
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do rezervace u Rokycan převezli z Milovic zubry, doplní divoké koně

18.1.2020 00:56 | ROKYCANY (ČTK)
Tři dospělé samice zubrů ve čtvrtek odjely z bývalého vojenského prostoru Milovice do nové rezervace na okraji Rokycan.
Tři dospělé samice zubrů ve čtvrtek odjely z bývalého vojenského prostoru Milovice do nové rezervace na okraji Rokycan.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tři dospělé samice zubrů ve čtvrtek odjely z bývalého vojenského prostoru Milovice do nové rezervace na okraji Rokycan. Zatím tam budou v menší aklimatizační ohradě, později se připojí v padesátihektarovém výběhu k šesti hřebcům divokých koní, kteří v rezervaci žijí od loňského podzimu. K zubřím samicím by měl v dohledné době přibýt i samec, takže zde bude stádo schopné reprodukce. Ve čtvrtek to řekl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která založila rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků v Milovicích.
 

Do Rokycan přijely ve čtvrtek navečer dvouleté až tříleté samice, které se již narodily v Milovicích. S převozem pomáhali odborníci z královédvorské zoo, kteří mají s transportem velkých kopytníků bohaté zkušenosti. Zvířata byla před naložením uspána, při přepravě jsou ale už probuzená, řekl Dostál.

Na západě Čech budou v místech bývalého vojenského cvičiště spásáním vegetace a pohybem v terénu pomáhat udržovat evropsky významnou lokalitu Natura 2000. V tůních tam žije vzácná kuňka žlutobřichá, dále skokan štíhlý, ropucha obecná a čolek obecný. Vyskytuje se tam užovka obojková, v Rakovském potoce žije rak kamenáč. Rostou tam vzácné kosatce sibiřské, upolíny nejvyšší nebo žluťuchy lesklé.

Desítky hektarů pozemků bývalého vojenského cvičiště koupil od armády podnikatel Robert Beneš, který z vlastních prostředků rezervaci zřídil a provozuje. "Plocha se skoro třicet let nijak neudržovala. Museli jsme ji nejdřív vyčistit od odpadků," řekl. Padesátihektarové území dělí asi šest metrů široká cesta, která patří městu. Jedna část má 13 a druhá 37 hektarů, zvířata ale mezi nimi mohou přecházet. V místě by měla vzniknout lávka, po které budou moci lidé chodit, zároveň bude sloužit jako vyvýšené vyhlídkové místo, řekl Beneš. Lidé mohou chodit po obvodu ohrady. Velká část rezervace je také vidět z rozhledny na nedalekém kopci Kotel.

Samice zubrů budou asi měsíc v 1,2 hektaru velké aklimatizační ohradě, pak se připojí ke koním. Ti si už na pobyt plně zvykli a dobře prospívají, řekl Beneš. Uvažuje o tom, že pokud budou v rezervaci vhodné podmínky, mohl by časem ke koním a zubrům doplnit i pratury.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lada Pešková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist