https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/sest-zubru-odjelo-z-cech-do-rezervace-ve-spanelsku.jde-o-nejvetsi-export-techto-vzacnych-kopytniku-v-historii-ceska
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šest zubrů odjelo z Čech do rezervace ve Španělsku. Jde o největší export těchto vzácných kopytníků v historii Česka

7.5.2025 10:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Vojtěch Lukáš / Česká krajina
Šest zubrů evropských vypravila dnes odpoledne ochranářská společnost Česká krajina na sever Španělska. Jde o historicky největší vývoz těchto vzácných kopytníků z České republiky. Novým domovem se pro tyto největší savce Evropy stane rezervace San Cebrián de Mudá v provincii Palencia.
 
Když v roce 2015 přijela do milovické rezervace skupina sedmi zubrů, šlo o největší dovoz těchto vzácných zvířat do České republiky. Jsme rádi, že po necelých jedenácti letech můžeme téměř stejně velkou skupinu těchto vzácných zvířat poskytnout španělské rezervaci a přispět tak ke zvýšení ochrany zubrů.

Do Španělska odjelo šest samic ve věku dvou až tří let. Pomohou zvýšit genetickou rozmanitost španělského chovu. Tři samice pocházejí z rezervace velkých kopytníků ve středočeských Milovicích, která je největším chovem zubrů v České republice. Další samice odjela ze Zooparku Chomutov, který ji pro tento účel společnosti Česká krajina daroval, zbývající dvě zvířata ochránci přírody přemístili z jihu Čech.

Náročný odchyt a nakládka zvířat začaly v pondělí dopoledne v Milovicích a pokračovaly včera v Chomutově a v jižních Čechách. Zvířata pojedou do španělské rezervace více než 40 hodin.

Foto | Vojtěch Lukáš / Česká krajina

Nešlo o první vývoz zubrů z milovické rezervace do zahraničí. Tamní přírůstky již obývají rezervaci v Azurových horách ve Francii nebo v Nizozemí. Ochranářská společnost Česká krajina rovněž podepsala smlouvu, na jejímž základě se bude podílet na obnově populace zubrů zdecimované válkou na Ukrajině.

Zubry evropské člověk na počátku dvacátého století zcela vyhubil ve volné přírodě, přežili jen v zajetí. Od 50. let minulého století je ochránci znovu vracejí do přírody. Společnost Česká krajina nejenom založila největší chov zubrů v Česku, ale zastupuje Českou republiku v mezinárodních organizacích pro ochranu zubra evropského a spolu s Biologickým centrem Akademie věd České republiky provádí sčítání zubrů pro mezinárodní plemennou knihu. Právě chov zubrů v rezervacích výrazně přispěl k jejich záchraně.

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na podporu projektů ochrany přírody může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz.


reklama

foto - Dostál Dalibor
Dalibor Dostál
Autor je ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist