https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-v-dubnu-opet-vycisti-reku-sazavu-a-jeji-brehy-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci v dubnu opět vyčistí řeku Sázavu a její břehy

23.1.2020 00:17 | SÁZAVA (ČTK)
Dobrovolníci budou i letos uklízet řeku Sázavu a její břehy. / Ilustrační foto
Dobrovolníci budou i letos uklízet řeku Sázavu a její břehy. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dobrovolníci budou i letos uklízet řeku Sázavu a její břehy. Patnáctý ročník akce Čistá řeka Sázava se uskuteční před začátkem turistické sezony od 3. do 5. dubna, informovala v pondělí Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
 

Odpadky se budou sbírat po celé délce dvěstěkilometrového toku. V režii Posázaví se opět uklidí úsek z Kácova do Pikovic, který měří téměř 90 kilometrů. Dobrovolníci ale čistí také přítoky, třeba Benešovský a Jevanský potok. Sesbíraný odpad třídí.

"V posledních letech je odpadků méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už nevznikají," uvedla ředitelka Posázaví Bohunka Zemanová. Dodala, že od prvního ročníku akce se z břehů řeky sesbíralo již 375,5 tuny odpadků a do úklidů se zapojilo 15.500 dobrovolníků.

Letos budou opět uklízet z břehů i lodí. Mezi Kácovem a Pikovicemi bude řeka opět rozdělena do pěti úseků, na nichž budou skupiny dobrovolníků. Někde se bude podle potřeby uklízet dva, jinde tři dny. Počet dobrovolníků na každém úseku může být omezen na 50 lidí a 15 lodí.

V prvních letech se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, nyní se čistí ve dvou krajích, Středočeském a Vysočinou. Projekt podle pořadatelů inspiroval další podobné aktivity, uklízí se také Berounka, Jizera, Morava, Svratka, Ohře, Vltava, Bečva, Úpa, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitava, Dyje, ale také lesy, okolí silnic a veřejná prostranství v obcích a městech.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist