Dohoda o vývozu obilí nesmí přinést Ukrajině další rizika, řekl Trudeau Aktualizováno
Zástupci Ruska a Ukrajiny podepsali dohodu zprostředkovanou OSN a Tureckem, která má umožnit vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů. Ty jsou nyní zablokované a zaminované v důsledku ruského útoku na Ukrajinu.
V podobném duchu jako Kanada se vyjádřila i Británie. Londýn se podle ministryně zahraničí Liz Trussové "chce ujistit, že Rusko dodrží své slovo".
Lipavský v prohlášení na svém twitterovém účtu dohodu uvítal. "Budeme pozorně sledovat, jestli Rusko dostojí svým závazkům... musí nést odpovědnost za utrpení, které způsobuje na Ukrajině i jinde ve světě," uvedl ministr.
Šéf diplomacie EU Josep Borell vyzval k rychlému uvedení dnešní dohody do praxe. "Dohody podepsané Ukrajinou, Ruskem, Tureckem a OSN představují klíčový krok na cestě k překonání světové potravinové nejistoty způsobené ruskou agresí vůči Ukrajině," napsal Borell na svůj twitterový účet.
Šojgu dnes ve vysílání ruské státní televize řekl, že "Moskva nezneužije odminování a otevření ukrajinských přístavů". "Takový závazek jsme udělali," řekl ministr obrany země, jejíž ozbrojená agrese vůči Ukrajině trvá už od konce února.
Turecký ministr obrany Hulusi Akar podle agentury Reuters nicméně uvedl, že ukrajinské přístavy pro vývoz obilí není potřeba odminovat.
Fungující dohoda bude skvělou zprávou například pro Egypt, který byl podle společnosti S&P Global v roce 2021 se 3,62 milionu tun největším dovozcem ukrajinského obilí. Ceny nesubvencovaných (nedotovaných) potravin v zemi od začátku ruské invaze vzrostly o 50 procent. Pšeničný chléb v Egyptě denně konzumuje 70 milionů lidí, píše BBC. Egyptské úřady již zvažovaly, že by do pšeničné mouky přimíchávaly brambory, obávají se ale dopadu na chuť.
reklama