Dokumentární snímek o stavu světových oceánů se představil na filmovém festivalu Sundance
Tuňáci na rybím trhu Tsuji v Japonsku.
|
|
Foto: Fisherman/Wikimedia Commons |
Film byl natočen podle stejnojmenné knihy britského novináře Charlese Clovera, který se zabývá životním prostředím. Zlepšení situace světových oceánů prý podle filmu pomůže zavedení systému chráněných mořských oblastí a kontrola rybolovu. Realizace filmu proběhla ve spolupráci s nevládními organizacemi a WWF, kteří na jeho produkci přispěly jak finančně, tak odborným poradenstvím.
Snímek obviňuje z neblahého stavu oceánů především neúnosný rybolov - a ředitel mezinárodního oceánského programu WWF Miguel Jorge s tím souhlasí. „Přehnaný rybolov je pro naše oceány největší hrozbou. Film upozornil na konkrétní případy přehnaného využívání mořských zdrojů, jakými je například hrozící vyhubení populací tuňáka ve Středomoří,“ uvedl.
WWF spolupracuje s předními zástupci rybářského průmyslu, s farmáři, rybáři i spotřebiteli a dále s jednotlivými vládami. Snaží se docílit zavedení větší kontroly nad mořským rybolovem a zároveň zajistit zdravotně nezávadné mořské plody z obnovitelných zdrojů. Usiluje také o zavedení pravidel pro získání certifikátů, jenž by označovaly produkty, které byly uloveny s ohledem na udržení oceánských ekosystémů.
Filmoví producenti doufají, že se jim pro snímek podaří zajistit distribuci do celého světa.
Podle článku The end of the line at famed film festival zveřejněného ve zpravodajské sekci WWF dne 19. ledna 2009.
reklama