https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/e15-ministerstvo-neda-daimleru-pozemky-pro-obri-sklad-u-d8
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

E15: Ministerstvo nedá Daimleru pozemky pro obří sklad u D8

24.5.2019 00:08 | PRAHA (ČTK)
Takto měl vypadat gigantický sklad Daimleru na náhradní díly v Úžici u Prahy. Ministerstvo životního prostředí ale nesouhlasí s vynětím pozemků pro stavbu ze zěmdělského půdního fondu.
Takto měl vypadat gigantický sklad Daimleru na náhradní díly v Úžici u Prahy. Ministerstvo životního prostředí ale nesouhlasí s vynětím pozemků pro stavbu ze zěmdělského půdního fondu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Amec Foster Wheeler
Ministerstvo životního prostředí nevyjme pozemky u Úžic poblíž dálnice D8 ze zemědělského půdního fondu. Automobilka Daimler na nich chtěla postavit největší logistickou halu v Česku. Podle úřadu by to ale znamenalo devastaci půdy. Serveru E15 to sdělila mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Automobilka nyní hledá vhodná místa pro sklad i mimo ČR.
 

Ministerstvo vydalo nesouhlasné závazné stanovisko na konci dubna. "Vynětí tak rozsáhlé plochy ze zemědělského půdního fondu a její zastavění by znamenalo nevratnou devastaci a ztrátu produkčních, ale i mimoprodukčních funkcí půdy. Navíc by realizací záměru došlo k narušení hydrologického režimu území," uvedla mluvčí. Podobné stavby by podle úřadu měly vznikat hlavně na degradovaných půdách.

Proti rozhodnutí se nelze odvolat, je ale možné podat podnět k přezkumu. Zatím to nikdo neudělal. Developerská společnost CTP, která měla centrum stavět, stanovisko ministerstva analyzuje. "Po skončení analýzy bude zvažovat další kroky," sdělil serveru manažer CTP Vladimír Müller.

Sklad náhradních dílů má mít rozlohu 229.000 čtverečních metrů, což je více než dvojnásobek plochy distribučního centra společnosti Amazon v Dobrovízi. Lokalita je v územním plánu určena pro průmyslovou zónu, v okolí je několik dalších logistických areálů.

Daimler míní, že rozhodnutí ministerstva projekt výrazně zpozdí, vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu je podmínkou pro udělení stavebního povolení. "Zvažujeme nyní alternativy. Stále máme zájem na vybudování skladu v nějaké lokalitě, a to včetně České republiky," řekl E15 mluvčí české pobočky Daimleru Jan Kuhn.

Se stavbou skladu nesouhlasí okolní obce spojené v iniciativě zvané Koridor D8. Obávají se, že doprava směřující do hal by zhoršila životní prostředí a způsobila dopravní problémy. Členové iniciativy prot například v únoru podali podnět k přezkumu posudku vlivu na životní prostředí (EIA), který loni schválil středočeský krajský úřad.

Sdružení obcí a spolků Koridor D8 vzniklo minulý rok, zastupuje města Odolena Voda a Veltrusy, třináct obcí, například Chvatěruby, Máslovice, Nelahozeves, Postřižín, a osm spolků, mezi nimi i spolek Za životní prostředí Úžic u Kralup.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Katka Pazderů

7.6.2019 05:38
Hurá, je to dobře.
Tady není developerovo.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist