https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ebrd-poskytne-skupine-zemi-eu-vcetne-ceska-1-1-miliardy-eur-na-udrzitelnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EBRD poskytne skupině zemí EU včetně Česka 1,1 miliardy eur na udržitelnost

28.3.2023 01:17 | BRNO (ČTK)
Hromádka euro bankovek
Hromádka euro bankovek
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) poskytne skupině členských zemí Evropské unie včetně České republiky 1,1 miliardy eur (26 miliard Kč). Chce jim pomoci zlepšit udržitelnost a minimalizovat dopady na životní prostředí, aby tak dosáhly svého plného zeleného potenciálu. Banka to uvedla ve svém sdělení.
 

Přímé investice nebo finanční zprostředkování zamíří kromě České republiky také do Bulharska, Chorvatska, Estonska, Řecka, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska, na Slovensko a do Slovinska. Investiční výbor unijního fondu InvestEU schválil záruky v hodnotě až 150 milionů eur pro první operace EBRD.

Finanční prostředky podpoří zelené a udržitelné investice v komunálu, dopravě a energetice s cílem pomoci řešit problémy životního prostředí. Podpoří také úspěšný program EBRD Green Cities, který je aktivní ve více než 50 městských oblastech a pomáhá jim urychlit přechod k zelené ekonomice. Vyčleněné peníze také mají pomoci vybraným unijním zemím zotavit se z nedávné pandemické krize, vyřešit nedostatky v infrastruktuře a zlepšit konkurenceschopnost a socioekonomickou konvergenci těchto zemí EU s ostatními členskými státy.

Typické projekty, které se dočkají financování, jsou mimo jiné recyklační iniciativy, zelené budovy, udržitelné potravinářské produkty, skladování energie, odpadní voda nebo nízkouhlíková a městská doprava.

EBRD vznikla v roce 1991 s cílem pomoci zemím bývalého východního bloku s transformací na tržní hospodářství. Později svou působnost rozšířila do zemí Blízkého východu a Střední Asie. Česká republika patří k zakládajícím členům EBRD.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist