Egypt, Etiopie a Súdán nepokročily v řešení sporu o přehradu
Jednání byla obnovena koncem října a probíhala převážně on-line. Vyjednavačům se ale nepodařilo odstranit rozpory a dosáhnout konkrétního pokroku. Mezi hlavní sporné otázky patří to, kolik vody bude Etiopie upouštět po proudu, pokud nastane několikaleté sucho, a jak budou tyto tři země řešit jakékoli budoucí spory.
Modrý Nil je spolu s Bílým Nilem zdrojnicí Nilu; obě řeky se stékají v Súdánu, odkud Nil teče dál do Egypta. Zhruba 85 procent vody proudící v řece je z Etiopie a Súdán s Egyptem se obávají, že přehrada sníží množství vody proudící v Nilu do jejich zemí. Egyptské zemědělství a 100 milionů obyvatel země je na vodě z Nilu značně závislých.
Etiopská přehrada za 4,6 miliardy dolarů (102,3 miliardy korun) má být největší hydroelektrárnou v Africe a Etiopie stavbu už dokončuje. Pro východoafrickou zemi je vodní dílo otázkou národní hrdosti a tamní vůdci v něm vidí způsob, jak s pomocí levné elektrické energie nastartovat ekonomiku.
Diplomatická roztržka se táhne již roky a obě strany si kvůli přehradě i pohrozily válečným konfliktem. USA se letos postavily do role prostředníka a zprostředkovaly několik kol jednání, Etiopie ovšem Američany obviňuje, že straní Káhiře.
reklama