https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eib-poskytne-fondu-cez-dalsi-vice-nez-miliardu-korun-na-investice-do-inovaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EIB poskytne fondu ČEZ další více než miliardu korun na investice do inovací

9.2.2023 00:18 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská investiční banka (EIB) poskytne dalších 50 milionů eur (asi 1,19 miliardy korun) českému fondu Inven Capital skupiny ČEZ na investice do klimaticky šetrných start-upů. Prvních 50 milionů eur investovala EIB společně s fondem Inven v předchozích pěti letech.
 

"Inven Capital postupně rozšiřuje svůj investiční záběr," uvedl k tomu člen představenstva a ředitel Divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač. Peníze budou podle ČEZ směřovat k inovativním malým a středním podnikům a firmám se střední kapitalizací v EU, které se věnují čistým technologiím a dekarbonizaci. Konkrétně půjde o využití peněz na vývoj řešení pro snížení uhlíkové stopy a dalších negativních dopadů v řadě oborů, od zemědělství přes průmysl nebo dopravu až po energetiku. Některé z investic Invenu mají podle skupiny také snižovat spotřebu energie, a tím i závislost spotřebitelů na dodávkách plynu z nestabilních a nespolehlivých zemí.

Inven Capital a EIB zatím společně investovaly do firem, jejichž cílem je snižování emisí skleníkových plynů v Evropě. Například investice do české portfoliové společnosti Woltair podle ČEZ přispěly prostřednictvím instalace tepelných čerpadel a fotovoltaických modulů k omezení více než 8000 tun oxidu uhličitého ročně. Německá společnost Tado°, která vyrábí chytré termostaty, vyčíslila úsporu emisí oxidu uhličitého díky vyšší energetické účinnosti na 730 000 tun od roku 2013.

Inven je podle viceprezidentky EIB Lilyany Pavlovové ideálním partnerem pro rychlé uplatnění na trhu klíčovém pro energetickou transformaci EU. "Významně navyšuje prostředky na podporu cílových inovativních malých a středních podniků a přináší další odborné znalosti. V současné krizi je klíčové, abychom spolupracovali s důvěryhodnými partnery a zajistili tolik potřebnou podporu pro evropské podniky a využili tak této krize jako příležitosti posunout se k čistější a udržitelnější výrobě energie,“ řekla Pavlovová.

Firmu Inven Capital založil ČEZ koncem roku 2013, tehdy pod názvem ČEZ Nová energetika. Celková hodnota aktiv spravovaných Invenem, který funguje jako fond, překonala podle energetické společnosti hranici 500 milionů eur (zhruba 11,9 miliardy korun). ČEZ uvedl, že pro období 2022 až 2027 poskytl fondu přes 210 milionů eur (téměř pět miliard korun). Společně s příspěvkem EIB tak má fond na nové investice více než 260 milionů eur (asi 6,18 miliardy korun).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZK

Zan K.

9.2.2023 16:43
A čímkpak ručí? Majetkem ČEZu? A možná taky doufaj že zkrachují a tak se pomalu bude majetek i akcie hezky přesouvat. Pokud by tomu tak bylo, víme asi každý jak se tomu říká....To snad mají akcionáři tak malej zisk, že si musejí půjčovat a k tomu ještě ne od státu????
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist