https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ek-nejnebezpecnejsimi-vyrobky-na-trhu-byly-i-loni-hracky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejnebezpečnějšími výrobky na trhu byly i loni hračky

8.4.2019 09:25 | PRAHA (ČTK)
K nejnebezpečnějším výrobkům prodávaným v Evropské unii patřily loni stejně jako rok předtím hračky. Ilustrační snímek.
K nejnebezpečnějším výrobkům prodávaným v Evropské unii patřily loni stejně jako rok předtím hračky. Ilustrační snímek.
K nejnebezpečnějším výrobkům prodávaným v Evropské unii patřily loni stejně jako rok předtím hračky, následují motorová vozidla a oblečení a módní doplňky. Oznámila to Evropská komise (EK). Úřady v jednotlivých členských zemích si podle ní v rámci evropského systému varování vyměnily 2257 upozornění na nebezpečné produkty, z nichž více než polovina pocházela z Číny.
 

Pokud jde o Českou republiku, i zde tvořily nejširší kategorii závadných výrobků hračky (63 procent), další je kosmetika (26 procent) a elektrické výrobky (tři procenta).

V celé unii hračky představovaly 31 procent závadných položek, auta a motocykly 19 procent a oblečení, textil a módní doplňky deset procent. Největšími riziky, které tyto výrobky představovaly, byla zranění, chemické ohrožení a nebezpečí udušení dětí.

Podle komisařky pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věry Jourové se ukázalo, že systém, kterým se země unie na závadné výrobky upozorňují už od roku 2003, funguje dobře.

Evropská komise také uvedla, že nejčastější reakcí úřadů na upozornění týkající se nebezpečných výrobků je stažení těchto produktů z trhu. Naproti tomu podíl závadných výrobků, které se podaří získat zpět od spotřebitelů, zůstává nízký. Výsledek nového průzkumu na toto téma podle EK ukázal, že třetina zákazníků dál vědomě používá již stažené výrobky.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist