https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicka-tragedie-na-chrudimce-ve-vitanove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologická tragédie na Chrudimce ve Vítanově

8.9.2021 12:38 | HLINSKO (iHlinsko)
V neděli 5. 9. 2021 odpoledne zasahovaly ve Vítanově na řece Chrudimce, kde byl nahlášen úhyn ryb, dvě jednotky hasičů. Neznámá látka zabila ryby v úseku dlouhém téměř dva kilometry. První mrtvé ryby našli hlinečtí rybáři z MO Hlinsko cca 150 metrů proti proudu nad výpustí z čističky, kde do řeky vedou dvě velké trubky. O havárii informuje server iHlinsko.cz.
 

„Po nahlášení jsme dorazili na místo a během nedělního odpoledne jsme posbírali cca 60 kg ryb. Jednalo se převážně o větší jelce, plotice, pstruhy, hrouzky, ale i úhoře, mníky jednovousé a mřenky mramorované. Další tisíce malých mřenek a hrouzků jsou stále v řece mezi kameny a na dně hlubokých tůní. Úplně mrtvé jsou cca 1-2 kilometry řeky a další rozsah škod budeme teprve zjišťovat zkušebními odlovy. Už teď ale víme, že obnova tohoto úseku řeky chvíli potrvá. První mrtvé ryby jsme našli cca 150 m proti proudu nad výpustí z čističky a sbírali jsme je až pod obec Vítanov. Pokud by k této otravě došlo o pár set metrů výše ve městě Hlinsko, došlo by k nevyčíslitelným škodám, neboť se jedná o krásně zarybněný pstruhový úsek," uvádí David Horák z MO Hlinsko.

Pro portál iRybářství uvedl Petr Matyášek, hospodář MO Hlinsko, že podle něho řekou protekla nějaká těžká chemická látka, louh nebo síran hlinitý.

Po celou dobu zásahu byly na řece nataženy norné stěny, na místo havárie dorazili také pracovníci životního prostředí, Povodí Labe, starosta obce Ing. František Navrátil, pracovníci Vodovodů a kanalizací, policisté a zástupci místního rybářského svazu.


reklama

 
Další informace |
Článek je převzat ze serveru iHlinsko.cz.
Petr Laštůvka
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

9.9.2021 21:49
Asi zase Deza ? Ten Babiš je všude
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist