https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-dny-olomouc-se-letos-presunou-vcetne-ekojarmarku-do-slunakova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické dny Olomouc se letos přesunou včetně ekojarmarku do Sluňákova

6.9.2021 14:40 | OLOMOUC (ČTK)
Největší akcí festivalu je právě Ekojarmark, naplánován je na sobotu 18. září v areálu Sluňákova. Program cílí na na všechny věkové kategorie.
Největší akcí festivalu je právě Ekojarmark, naplánován je na sobotu 18. září v areálu Sluňákova. Program cílí na na všechny věkové kategorie.
Foto | Nekdo222 / Wikimedia Commons
Besedy, výstavy, putování krajinou i tradiční ekojarmark nabídnou letos Ekologické dny Olomouc (EDO). Už druhý rok se tento olomoucký ekologický svátek přesunul z původního květnového termínu na září, a to s ohledem na epidemická opatření v souvislosti s koronavirem. Sérii akcí během jedenáctidenní přehlídky budou moci navštívit lidé v prostorách areálu pořádajícího centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou i na půdě Muzea umění. Festival se uskuteční od 8. do 19 září, řekl organizátor Michal Bartoš.
 

Ekologické dny mají ve městě dlouholetou tradici, jejich 31. ročník přinese letos řadu změn. "Za prvé je to téma, které letos zní Originál. Zaměřeno je na to, co je v přírodě a ve společnosti původní a kdy jde o napodobeniny. Hodně letos také spolupracujeme s Muzeem umění. Nové je také to, že vše, včetně Ekojarmarku, se bude letos odehrávat u nás na Sluňákově," uvedl Bartoš.

Největší akcí festivalu je právě Ekojarmark, naplánován je na sobotu 18. září v areálu Sluňákova. Program cílí na na všechny věkové kategorie, chybět nebude divadlo pro děti, tradiční řemesla, science show, tančírna swingu, bubenická či výtvarná dílna. Akci doprovází tradičně i koncerty, vystoupí například Jablkoň, Progres 2 či Monika Načeva a Zdivočelí koně.

Stěžejní část festivalu tvoří besedy, přednášet a diskutovat budou přední české osobnosti působící v přírodovědných a humanitních oborech. Na přehlídku zamíří například filozof a sociolog Václav Bělohradský, právník Jiří Přibáň či estetik a historik přírodních věd Karel Stibral. "Besedy jsou plné lidí, kteří jsou odborníky na popularizaci vědy jak přírodních tak i sociálních. Nejzajímavější na tom jsou diskuse napříč obory," doplnil Bartoš.

Letošní EDO přinese i mnoho výstav. V sobotu 7. září se například v areálu Sluňákova otevře výstava s názvem Rajské zahrady outsiderů. "Jde o výstavu zahrad, které bez výtvarného nebo uměleckého vzdělání vytvářeli lidé ve svých zahradách. Pavel Konečný po těchto zahradách jezdil a fotil je. Na vernisáž jsme přizvali slovenského multiinstrumentalistu Michala Smetanku, který má muzeum hudebních nástrojů, na které během představení hraje," doplnil pořadatel EDO. Součástí programu festivalu jsou i výlety do přírody, letos to bude například inspirativní výlet za málo známými atrakcemi Hané či do vrchnostenské zahrady pod hradem Pernštejn. Více informací o programu zájemci najdou na www.slunakov.cz.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist