https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologickeho-oskara-letos-ziskal-hostetin-ze-zlinskeho-kraje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologického oskara letos získal Hostětín ze Zlínského kraje

26.10.2020 11:59 | PRAHA (ČTK)
Obec využívá šetrné veřejné osvětlení s moderními lampami, které omezují produkci škodlivého světelného smogu. Fungují zde tři fotovoltaické elektrárny na střeše moštárny a několika rodinných domech. Součástí obce je i výtopna na dřevní štěpku a o čištění odpadních vod se stará kořenová čistička (na obrázku).
Obec využívá šetrné veřejné osvětlení s moderními lampami, které omezují produkci škodlivého světelného smogu. Fungují zde tři fotovoltaické elektrárny na střeše moštárny a několika rodinných domech. Součástí obce je i výtopna na dřevní štěpku a o čištění odpadních vod se stará kořenová čistička (na obrázku).
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ekologického oskara letos získala obec Hostětín ze Zlínského kraje. Porota ocenila to, že dlouhodobě klade důraz na trvale udržitelný rozvoj s co největší šetrností k životnímu prostředí. Obec aktivně využívá místních zdrojů a obnovitelných energetických surovin. Výsledky soutěže Energy Globe ČR v České televizi oznámili její organizátoři.
 

"Udržitelnost a ekologie se stává důležitým tématem stále pro více lidí. Klimatická změna má setrvačnost. To, co změníme teď, se projeví až zhruba za dvacet let. Proto vítám jakékoli chytré ekologické projekty a inovace, s nimiž můžeme začít ihned. Protože i malé projekty nebo jednotlivci můžou dokázat velké věci," říká Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v ČR, která soutěž organizuje.

Do letošního ročníku ekologické soutěže se přihlásilo 302 projektů, meziročně o 29 více. Soutěžilo se v šesti kategoriích - Obec, Firma, Produkt, Vzdělávání, Stavba a Čistý vzduch. O absolutním vítězi i vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala v on-line hlasování veřejnost. Hostětín získal ocenění v kategorii Obec. Podle organizátorů zde už řadu let úspěšně funguje mnoho ekologických projektů. Obec využívá šetrné veřejné osvětlení s moderními lampami, které omezují produkci škodlivého světelného smogu. Fungují zde tři fotovoltaické elektrárny na střeše moštárny a několika rodinných domech. Součástí obce je i výtopna na dřevní štěpku a o čištění odpadních vod se stará kořenová čistička.

V kategorii Firma zvítězila společnost Sonnentor, která podle organizátorů patří k průkopníkům nejen ve výrobě koření a bylinných čajů, ale také v oblasti trvale udržitelného podnikání. Sonnentor odebírá zelenou energii, provozuje solární elektrárnu a používá elektromobily a vozy na CNG.

V kategorii Produkt získal nejvíce hlasů projekt Opravárna. "Jde o momentálně největší opravárenskou síť v České republice, která sdružuje 1630 opravářů a servisů. Svou činností Opravárna přispívá k naplnění cílů evropského programu Green Deal, který by měl zajistit přechod na udržitelnější a ekologičtější hospodářství," uvedli organizátoři.

Vítězem kategorie Stavba se stala klinika budoucnosti Fakultní nemocnice Olomouc. "Díky jejímu konstrukčnímu řešení je možné měnit vnitřní uspořádání kliniky podle aktuální potřeby a vývoje ve zdravotnictví. Jedná se o ukázku, jak skloubit potřeby náročného provozu se zodpovědným přístupem k životnímu prostředí," uvedla E.ON.

Projekt Online kurz Klimatická změna získal ocenění v kategorii Vzdělávání. Podle organizátorů jde o první on-line kurz z dílny Člověka v tísni určený nejen pedagogům a studentům, ale všem zájemcům o životní prostředí.

Letos byla vypsána i speciální kategorie Čistý vzduch. V této nové kategorii získal nejvíce hlasů projekt Podpora zelených střech v Brně. Brno, jako jediné město v Česku, spustilo dotační program, který pomáhá realizovat soukromým stavebníkům zelené střechy na jejich domech, uvedli organizátoři.

Ekologický oskar byl letos v Česku vyhlášen podvanácté. Cílem je vyznamenat energeticky úsporné projekty, které šetří energii, přírodu, využívají obnovitelné zdroje a celkově přispívají k ochraně životního prostředí. V minulosti cenu vyhrál například dům vytápěný peckami ze švestek nebo vinařský hotel, který při provozu využívá přebytků tepla, odpadní vody a skleníkové plyny. Loni zvítězila aplikace Nesnězeno.cz zachraňující zbylé jídlo z českých restaurací. Pomocí mobilní aplikace mohou lidé koupit neprodané jídlo, které by jinak skončilo v odpadkových koších.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

28.10.2020 18:30
Chápu, že představitelé E.ONu se vyznají v elektrice. Ale nechápu, proč už nic jiného nevidí nebo vidět nechtějí. Na mysli mám otázku vody:
1/ Obec nijak nevyužívá dešťovou vodu, ale svádí ji rovnou do jednotné kanalizace. Tím pak dochází k přepadání silně znečištěné směsi do potoka Kolelač - a pozor! Níže leží vodárenská nádrž Bojkovice!
2/ Kořenová čistírna odpadních vod zní sice ekologicky, ale v tomto případě je to tak všechno. V Hostětíně je dávno zastaralá a vyznačuje se velmi nízkou účinností a mění Kolelač pod obcí ve smrdutou stoku! Vedení obce je to dávno známo, ale situaci úspěšně ignoruje. To podobně dělá spousta obcí - ale také nejsou vyhlášeny ekologickým premiantem!
To už moc ekologicky nezní, myslím.
3/ Vodárenská nádrž Bojkovice je za léta špatného čištění odpadních vod v Hostětíně (jediný zdroj znečištění!) zasažena sinicovými vodními květy a zhoršením dalších charakteristik jakosti vody.
Závěrem:
Pokud se někdo chce věnovat skutečně "EKOLOGII", měl by primárně pochopit, že se jedná o záležitost komplexní. A žádná komplexita v krajině či sídle nemůže být dosažena bez vyřešení hospodaření s vodou. Z tohoto jednoduchého důvodu si myslím, že organizátoři přidělili ekologického Oskara tomu opravdu nesprávnému.
Což je škoda.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist