https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicti-aktiviste-hrozi-blokadou-kvuli-vystavbe-sjezdovky-na-jestedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologičtí aktivisté hrozí blokádou kvůli výstavbě sjezdovky na Ještědu

21.8.2020 15:21 | LIBEREC (ČTK)
Projekt za zhruba 120 milionů korun je nyní ve fázi získávání stavebního povolení. Proti kácení se postavila nejprve občanská iniciativa Rodiče za klima, její nesouhlasný dopis s tímto záměrem podepsalo zatím 380 lidí. Spolek Čmelák se přidal s požadavkem náhradního kácení.
Projekt za zhruba 120 milionů korun je nyní ve fázi získávání stavebního povolení. Proti kácení se postavila nejprve občanská iniciativa Rodiče za klima, její nesouhlasný dopis s tímto záměrem podepsalo zatím 380 lidí. Spolek Čmelák se přidal s požadavkem náhradního kácení.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Fyzickou blokací hrozí liberecký spolek Čmelák kvůli plánované výstavbě nové sjezdovky na Ještědu v Liberci, jež je spojená s kácením zhruba šesti hektarů lesa. Požaduje, aby provozovatel lyžařského střediska TMR Ještěd od kácení ustoupil nebo vysázel minimálně dvakrát tolik nového lesa jinde. Ekologický spolek o tom informoval v tiskové zprávě. Ředitel TMR Ještěd Čeněk Jílek ve vyjádření pro ČTK uvedl, že s kompenzačními opatření se v záměru počítá. Novou páteřní sjezdovku Skalka dlouhou 1,5 kilometru v areálu chce TMR vybudovat ještě letos.
 

Projekt za zhruba 120 milionů korun je nyní ve fázi získávání stavebního povolení. Proti kácení se postavila nejprve občanská iniciativa Rodiče za klima, její nesouhlasný dopis s tímto záměrem podepsalo zatím 380 lidí. Spolek Čmelák se přidal s požadavkem náhradní výsadby. "Za každý hektar sjezdovky dva hektary nového smíšeného lesa. To nám přijde jako férový požadavek. Pokud by ale měl být les na novou sjezdovku vykácen bez náhrady, jsme připraveni kácení lesa na Ještědu fyzicky zablokovat," uvedl zakladatel Čmeláka a regionální politik Jan Korytář.

Jílek uvedl, že vlivem výstavby nové sjezdovky se zabývali už v rámci schvalování procesu EIA. "Jeho součástí byly diskuse s odborníky na životní prostředí, kteří vliv projektu podrobně přezkoumali. Právě po diskusích s nimi i s veřejností jsme projekt upravili tak, aby umožnil nejen provoz nové sjezdovky, ale zároveň byl co nejvíc ohleduplný i k životnímu prostředí," uvedl Jílek. Upozornil, že zmenšili původně plánovaný rozsah zásahů do převážně smrkové monokultury a zavázali se zalesnit v rámci kompenzačních opatření část nevyužívaných sjezdovek. "A úplně jsme ze záměru vypustili další plochy důležité pro zachování mokřadních biotopů. Celkem tak vysadíme a zachováme téměř osm hektarů lesních porostů. Kromě toho vytvoříme vsakovací tůně, odstraníme zastaralé a nevhodné osvětlení sjezdovky F10, snížíme intenzitu plánovaného a energeticky úsporného osvětlení na večerní lyžování," dodal Jílek.

Nová Skalka bude osvětlená v celé délce, podél ní bude 77 stožárů. Pro večerní lyžování nahradí nová sjezdovka nynější F10, tento osvětlený svah je čtyřikrát kratší. Cílem úprav je ale především odstranění slabiny areálu, což jsou úzké sjezdovky. V některých místech mají na šířku jen 12 metrů. Nová Skalka by měla být široká až 45 metrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

21.8.2020 16:53
Tak ať blokujou, aspoň si zaběhají na čerstvém vzduchu :-) Účinek to beztak nebude mít žádný a ten areál na Ještědu potřebuje modernizaci jak prase drbání.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.8.2020 14:58 Reaguje na
Tak modernizace je zcela ok, to rozšíření už je diskutabilní. Ony ty pokusy udělat z našich kopců Alpy dopadají spíše tristně. TMR je pak kapitola sama pro sebe, ve Špindlu i na Slovensku, to už ten Kirnig v Peci a na ČH mi přijde rozumnější, i když je otázka jak dlouho zůstane u ledu to propojení.
Odpovědět
ig

22.8.2020 15:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Souhlas, třeba s Rakouskem se to nedá srovnat a to hned z řady důvodů, jeden z nich je ten, že to tam provozují, aspoň co se dá soudit podle kvality služeb, naprostá dřeva :-) Jako městský areál pro místní nebo pro Pražáky to jakž takž jde (svačinu sebou, protože občerstvení je pod psa a raději přijet tramvají, parkování je taky mizerné), ale zlepšovat by se mohli :-) Hlavně ty úzké sjezdovky jsou omezující.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.8.2020 13:44 Reaguje na
Já jezdím nejvíc do Pece a na ČH ... Špindl mne nějak už od totáče vadí, asi tou roztahaností, byť hřebenovky okolo jsou super ... a už řadu let mám pocit, že Češi co trochu umí lyžovat jezdí méně, resp. na kratší dobu, protože když mám aspoň 4-5 dní a chci si opravdu slušně zalyžovat, a někdy i ušetřit, tak z velké části ČR jsou ty Alpy jasnou volbou. Do Krkonoš se jezdí spíš na den/víkend, protože to je fakt kousek. Nad vodou je drží cizinci, především Poláci, třeba na té ČH to naposledy byl snad každý druhý.

Ten Ještěd ... já mám obavu, že to tam bude stát buď za prd, nebo to bude ok a nebude tam k hnutí, tedy opět za prd. Je to prostě jeden sólo kopec a ta spádová oblast je na něj moc velká.
Odpovědět
PD

Petr Difko

21.8.2020 17:46
Už těch sjezdovek je u nás dost.Divím se že ještě MŽP nevydalo zákaz v těch případech kde dochází ke kácení lesa.Je to zrůdnost a nehoráznost vůči přírodě a také k lidem .K čemu vypisuje MŽP programy na zadržování vody v přírodě když zde je to opak.
Odpovědět
ig

22.8.2020 15:35 Reaguje na Petr Difko
Není jich dost - to poznáte podle toho, že jsou v sezóně všechny narvané :-)
Odpovědět

Jirka Černý

21.8.2020 18:39
To tu máme najednou blokovačů, ale když Lidl vykácel v mnoha městech spoustu stromů bez povolení metodou jejich poškození v takovém rozsahu že nebyla jiná možnost než je poslat k zemi nikdo nic neblokoval. Moc rychle zapomínáme.
Odpovědět
MD

Marek Drápal

21.8.2020 21:59 Reaguje na Jirka Černý
Jak byste tomu chtěl zabránit? Vždyť Lidl to udělal bez jakéhokoli ohlášení. Jak byste to chtěl zablokovat, když o tom nikdo nevěděl?
A já nezapomínám, v Lidlu z tohoto důvodu nikdy nenakupuji.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

23.8.2020 15:16 Reaguje na Marek Drápal
ani já ne, nezapomínám.
Odpovědět
KK

Karel Karel

21.8.2020 19:55
Ti "sjezdaři" jsou svým způsobem primitivové. Když chtějí něco udělat pro své zdraví, ať si nasadí běžky.Nebudou se vyholovat horské kopce a taky se nebude
fňukat, jak rychle odtéká voda z našeho území...
Odpovědět
ig

22.8.2020 04:18 Reaguje na Karel Karel
Když už se dostanu na lyže, tak pro zábavu, ne pro zdraví :-) A běžky mě nebaví, jsou příliš pomalé a nudné, takže ty primitivy na sjezdovkách docela chápu :-)
Odpovědět
KK

Karel Karel

22.8.2020 08:11 Reaguje na
Nahoru a dolů, nahoru a dolů...jsou to pitomci, kvůli kterým se ničí příroda, když vidím ty vyholené kopce, přepadá mne
otázka, co tady zanecháváme potomkům?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.8.2020 08:49 Reaguje na Karel Karel
Jděte to říct do Rakouska.
Odpovědět
ig

22.8.2020 10:16 Reaguje na Karel Karel
Kdyby se celý můj život skládal pouze z lyžování, tak by asi výtka byla na místě :-) Ale ono je to u většiny lidí tak, že víc pracují než se baví a pak už se tu i o něčem co po nás zůstane dá hovořit.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

23.8.2020 15:19 Reaguje na
Tak, ničíme přírodu pro naši nejednu marnou zábavu.
A navíc, ty bídné zimy v posledních letech,to už je budování
sjezdovek opravdu dávno passé
Odpovědět

Jirka Černý

22.8.2020 09:25 Reaguje na Karel Karel
Ano jezdit na prkýnkách z kopce je fakt primitivní zábava, stejně jako jezdit na hromadě trubek, nebo v laminátové šišce sjíždět řeku, to už úplně vynecháme kopání do meruny. Mně tyhle sporty neberou a baví mně trefovat se malými kousky kovu do černých koleček na papíru což je taky dost stupidní hobby. Občas prostě člověka baví dělat něco neušlechtilého.
Odpovědět
ig

22.8.2020 10:14 Reaguje na Jirka Černý
Náhodou to je velmi vhodná příprava na to co přijde, jestli dáme fanatikům více prostoru :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.8.2020 20:59
Blokují řádně schválenou stavbu. V právním státě by na ně nastoupila policie.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

23.8.2020 08:06 Reaguje na Jan Šimůnek
Fanatici soukromého vlastnictví způsobují, že dalším generacím pro prochay zanecháme měsíční krajinu. Když slyším další jejich argumenty, říkám si, že jim vlastně totalitní režimy vyhovují, holt jen ten minulý nebyl tak vstřícný k pražskému sjezdovému byznysu...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.8.2020 08:42
Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.
Pokud jak se píše v článku se žádá o stavební povolení,musí být na světě pravomocné územní rozhodnutí.

A tady očividně někdo zaspal, protože v rámci územního řízení se ekologové měli přihlásit do řízení a uplatnit svoje práva právě zde.

Jak judikoval Nejvyšší správní soud - pokud je pravomocné územní rozhodnutí, otázka už nestojí zda se bude stavět, ale jak se bude stavět.

Jinak obecně ke stavbám sjezdovek -- i stezek do oblak -- v různých provedeních a v různých regionech , velmi často dochází k neomluvitelnému poškození přírody nad kterým úředníci zavírají oči.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.8.2020 13:48 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tam je problém, že areál už tam je, rel. dlouho, a byl v minulosti provozován několika subjekty a pěkně blbě, tedy prodělával fest a vlastníkem je město. A jediný, kdo byl ochoten se jej ujmout byl Rattaj, ale podmínkou bylo jeho rozšíření.
Město nevědělo co jiného s tím, tak na to kývlo.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.8.2020 17:11 Reaguje na Svatá Prostoto
To je úplně jedno, ekologové by byli účastníky územního řízení a pokud by měli pravdu, mohl jim to potvrdit soud jako poslední instance. A rozšíření sjezdovky by se nekonalo.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.8.2020 23:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já mám pocit, že se i snažili, ale holt vůle města byla silnější. I když jsem to až tak nesledoval, poslední místo kam bych jel lyžovat je Ještěd.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist