https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicti-aktiviste-obsadili-rypadlo-v-polskem-dole-turow
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologičtí aktivisté obsadili rypadlo v polském dole Turów Aktualizováno

7.4.2025 15:06 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Greenpeace
Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace dnes obsadili rypadlo v polském hnědouhelném dole Turów, který leží nedaleko hranic s Libereckým krajem. Požadují, aby polská vláda stanovila datum, kdy bude důl uzavřen, a začala pracovat na plánu transformace regionu.
 
Podle české pobočky Greenpeace se na akcí podílí necelé dvě desítky aktivistů, mezi nimi jeden český občan.

Na rypadle, které je podle agentury PAP vysoké jako 13patrový dům, protestující vyvěsili transparent s fotografií polského premiéra Donalda Tuska, heslem "Uhlí to má za sebou" a výzvou "Premiére, postarej se o lidi!".

Povrchový důl Turów zásobuje uhlím sousední elektrárnu. Podle organizátorů polské úřady obyvatelům regionu léta lžou, když říkají, že Turów má budoucnost až do poloviny 40. let tohoto století. Greenpeace tvrdí, že prodražující se výrobu elektřiny z uhlí nahradí produkce z obnovitelných zdrojů.

Na místě protestu je policie. Dohlíží na bezpečnost aktivistů i zaměstnanců dolu. V Turowě jsou také policejní vyjednávači, řekl PAP zástupce policie Przemyslaw Ratajczyk.

Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam plánuje těžit až do roku 2044. Důl se chystá rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Obyvatelé na české straně hranice se obávají ztráty podzemní vody, zvýšené prašnosti, ale také hluku nebo poklesu půdy. Polská strana už vybudovala podzemní bariéru, která by měla bránit odtoku vody, před prachem a hlukem z dolu chrání lidi na české straně zemní val.

Polská pobočka Greenpeace podle serveru Gazeta Prawna upozornila i na technické problémy nového zařízení v elektrárně, které od spuštění v roce 2021 kvůli poruchám nefungovalo dohromady více než 530 dní.

Skupina PGE obvinila aktivisty, že svým vpádem "vytvořili bezprostřední ohrožení zdraví a životů jak svých, tak pracovníků dolu", a proto byla na místo přivolána policie. Současně PGE ujistila, že protest neovlivnil fungování elektrárny a dodávky elektřiny pro odběratele.

Společnost zdůraznila, že Turów vyrábí osm procent polské elektřiny, zajišťuje stabilní dodávky a má mimořádný význam ve chvílích, kdy výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů nestačí. PGE připomněla, že úřad ochrany životního prostředí před třemi lety souhlasil s těžbou uhlí až do roku 2044.

Polská pobočka Greenpeace odpověděla, že už na počátku příští dekády nebude mít elektrárna větší význam, a upozornila, že bez reálného data uzavření dolu a plánu transformace lidé, kteří pracují pro PGE, ztratí zdroj příjmů a region čeká úpadek.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist