https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicti-aktiviste-vyzvali-budouci-vladu-k-rychlemu-konci-uhli-i-podpore-ozdraveni-krajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologičtí aktivisté vyzvali budoucí vládu k rychlému konci uhlí i podpoře ozdravení krajiny

20.10.2021 17:24 | PRAHA (ČTK)
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Klimatická koalice a Zelený kruh vyzvaly budoucí politickou reprezentaci k ukončení využívání uhlí do roku 2030, rychlému rozvoji obnovitelných zdrojů energie i ke krokům pro ozdravení krajiny. Zástupci organizací, které jsou součástí těchto platforem. Aktivisté také zdůraznili, že evropské finanční zdroje je třeba využít pro perspektivní odvětví a modernizaci ekonomiky.
 

Ředitelka Hnutí Duha Anna Kárníková připomněla, že koalice Spolu i koalice Pirátů a STAN v programech slibovaly například plán na proměnu českého zemědělství. "Očekáváme tedy, že závazky jako vyčlenění desetiny zemědělské půdy pro přírodní prvky, zdvojnásobení rozlohy ekologického zemědělství, omezení monokultur na deset hektarů či přísnější protierozní pravidla se objeví i v koaliční smlouvě a programovém prohlášení. A hlavně, že koalice postaví do čela Ministerstva zemědělství silného kandidáta, který slíbené změny reálně prosadí," uvedla ekoložka.

"Vláda musí přijít s jasným plánem bezodkladné transformace naší energetiky," sdělil pak Edvard Sequens, energetický konzultant organizace Calla. "Velké rezervy máme v energetické efektivitě, nevyužíváme dostupný potenciál energetických úspor, rapidně je potřeba zrychlit ve využívání obnovitelných zdrojů, což vše do budoucna osvobodí domácnosti i podniky od vysokých plateb za energie. Naopak bezvýhradná orientace na nové jaderné reaktory přijde českou ekonomiku velmi draho a náhradu spalování uhlí nezajistí," míní konzultant.

Lukáš Hrábek z Greenpeace pak poznamenal, že všechny strany formující se koalice se před volbami shodly, že uhelná energetika končí, ale dosud není jasné, kdy odklon od uhlí nastane. Hrábek připomněl, že zatímco Piráti a STAN měli v programu jako nejpozdější termín konce těžby a spalování uhlí rok 2033, zástupci TOP 09 a KDU-ČSL "slibovali", že budou prosazovat už rok 2030. Aktivisté požadují odklon od využívání uhlí do konce této dekády.

Podle Jitky Martínkové z Klimatické koalice by důkazem, že nastupující vláda vezme otázky klimatu vážně, bylo zřízení ministerstva pro klima či národního koordinátora pro klima. Ředitel kanceláře Zeleného kruhu Daniel Vondrouš pak také zdůraznil nutnost kvalitního týmu na ministerstvu životního prostředí.

Dále jsou ekologové proti možnému sloučení tohoto resortu s ministerstvem zemědělství. Návrh poslanců hnutí STAN na sloučení resortů do ministerstva pro udržitelný rozvoj loni v lednu současná vláda nepodpořila. Nová vláda by podle Klimatické koalice také měla ukončit přípravy kanálu Dunaj-Odra-Labe. Aktivisté projekt označili za nesmyslný a škodlivý. Koalice požaduje třeba také přijetí ambicióznějšího Národního klimatického energetického plánu, podporu veřejné hromadné dopravy a rozvoje železniční sítě či přípravu plánu systematického růstu klimatických příspěvků pro rozvojové země.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

20.10.2021 18:03
vláda není hokynářství, pokud si vytýčí zásadní body na kterých se shodne, tak je to možné, je však o tom, že každý eko aktiv jej chce nacpat do svého čtverce pozornosti, což asi z hlediska zdrojů nebude zas tak možné. Mělo by se mít také kus soudnosti a nekřičet na vládu z každého místa, kde něco "teče", protože pak se neudělá nic pořádně a zase si samozřejmě ti samí budou stěžovat, že nic neudělali. Moc zajíců, myslivcova smrt
Odpovědět
RV

Richard Vacek

20.10.2021 18:54
Nové jaderné zdroje jsou schopnu nahradit uhlí i další fosilní zdroje. A to jako zdroj elektřiny, tak tepla. Něco, o čemž si OZE může jenom nechat zdát.
Někdo by to měl vysvětlit i těm, kteří (z neznámých?) důvodů spoléhají na OZE. I když pravděpodobně by se zjistilo, že OZE protlačují ti, kteří jsou na OZE ekonomicky závislí.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.10.2021 21:24 Reaguje na Richard Vacek
Které to jsou ty "nové jaderné zdroje"???? To je ten přes 20 let starý Temelín?
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.10.2021 21:32 Reaguje na Daniel Višňovský
Že by to byly zdroje, které je možné nově postavit?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.10.2021 12:01 Reaguje na Emil Novák
No, dobře, a které to jsou? Kteeréžeto zdroje dokáže ČR postavit, kdo to naprojektuje, kdo to zafinancuje, kdo to postaví? Zatím všichni příznivci JE akorát blbě krafají, a přitom by nebyli schopní zinženýrovat ani pitomou pochůzí lávku, natož JE.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.10.2021 12:54 Reaguje na Daniel Višňovský
Teď je zatím možné postavit velké bloky v Dukovanech a Temelíně, v příštím desetiletí se k nim přidají i malé jaderné zdroje, které mohou stát třeba v dalších lokalitách. Třeba v Blahutovicích nebo v Řeži u Prahy, kde už malý jaderný zdroj je a nikomu tam celkem nevadí. Naprojektuje je dodavatel ve spolupráci s českými firmami jako třeba Energoprojekt Praha, půjčku může poskytnout buď stejně jako nový zdroj v Dukovanech stát, který si půjčuje daleko levněji než soukromé společnosti, nebo financování poskytují i země některých dodavatelů. Malé jaderné reaktory mohou být financované i ze soukromých zdrojů.
Všechno jde, stačí chtít a konečně pochopit, že takové zdroje skutečně potřebujeme. Dokázaly to i daleko chudší a méně rozvinuté země, než je ČR.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.10.2021 10:29 Reaguje na Emil Novák
Ona ta chyba bude asi jinde, ale říci to dnes
na plná ústa, tak budu označen za bolševika.
Minulý režim nediskutoval a stavěl, z toho
žijeme více jak 30. let a pouze se diskutuje.
Chyba je tak u toho diskutováni a zbabělosti
o něčem rozhodnout. Ztratit voliče na 4 roky je pro některé více, než je získat na 30.let
a nemají odvahu začít JE stavět. Nač taky,
při jejich příjmech si mohou klidně koupit
i desetkrát dražší energie, zboží a volič je
zajímá pouze do doby vhození lístku do urny.
Takže já už 30. let neočekávám nic jiného než
dožívání minulého a vzývání zázraku, který ne
a ne se dostavit. Za ty dva biliony dluhů by
tu už mohly být JE elektrárny čtyři a mít po starostech. To by tu ale nebyly asi stovky
miliardářů, kteří vlastní i státní majetek
a stát se místo nadhodnoty spoléhá na daně,
které často plynou do zahraničí . Zbavit se
zdrojů zisků a spoléhat se pouze na nejisté
daně udělá pouze blb a nebo ten, který má
z toho kšeftu něco bokem.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.10.2021 08:49 Reaguje na Richard Vacek
Ve Švédsku loni na konci roku s velkým halasem odstavili jadernou elektrárnu, aby o měsíc později potichu spustili tepelnou elektrárnu. Slunce nesvítilo (jaký div, když byl prosinec), vítr nefoukal a komunistické "poručíme větru, dešti" nějak nefungovalo.
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.10.2021 20:03
Zle matičko zle,ekologičtí aktivisté zde
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

21.10.2021 12:42
Ano. Správně! Je nutné zavřít naše doly, a uhlí do našich hutí dovést z Austrálie! Jedině tak to bude ekologické! S ekologismem na věčné časy a nikdy jinak!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.10.2021 10:50 Reaguje na Michal Ukropec
Tady nejde vůbec o ekologii, ale o konkurenční boj. To, co bylo
loni nekonkurenceschopné je při nynějším nedostatku o 300%
prodáváno dráž a být tu zdravý selský rozum, tak těžím, dotěžím
a předčasně navěky neznehodnotím. Ono takové zaplavení dolu
je jeho konec pro nynější těžební možnosti a žádná konzervace
pro budoucí využití. Po ukončení těžby nás čeká pouze dovoz a
ceny monopolních dodavatelů. Ti si tak určí ceny jaké chtějí
a budou ceny regulovat stejně jako ropné státy. Nízká cena-
omezení těžby, vysoká-navýšení a bez konkurence to bude diktát.
Navíc uhelné lodě už z EU nebudou mít co zpět vozit, snad pouze
vodu, jako balastní zátěž, protože je pryč doba, kdy se z oceli
z Británie stavěly všechny stavby v Austrálii. Dnes je to ocel
z Číny a ta se nerozhádat s Austrálií, tak vykoupí to jejich
uhlí do poslední tuny. Časem se ale zase usmíří a Evropa se už
nedoplatí za to Australské uhlí vůbec. Bez energie, bez surovin,
bez průmyslu, bez kapitálu, ale hlavně zelení jako Brčálník,
který časem nebude ani k životu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist