Energy Daily: Novým zdrojem biopaliv se mohou stát sinice
Ilustrační vyobrazení - řasy rourovité (Siphoneae). | |
Ernst Haeckel/Wikimedia Commons |
Vědecký tým z Texaské univerzity v Austinu tvrdí, že tito mikrobi by mohli vyrábět podstatnou část biopaliv potřebných na trhu v USA. Technologii je však třeba ještě vylepšit, aby byla použitelná v průmyslových podmínkách. Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném časopise Cellulose.
Vedle celulózy produkují sinice vytvořené R. Malcolmem Brownem Jr. a Davidem Noblesem Jr. také jednoduché cukry - glukózu a sacharózu. Jednoduché cukry jsou hlavní surovinou pro výrobu etanolu, který se může přímo používat ve spalovacích motorech jako pohonná hmota, píše Energy Daily.
Podle Browna a Noblese se jejich sinice mohou pěstovat ve výrobních halách nebo na půdě, která není zemědělsky využívána. Sinicím stačí slaná voda, která se nehodí jako zdroj pitné vody nebo k pěstování zemědělských plodin. Nobles serveru Energy Daily popsal, že umělé sinice vytvořil jeho tým pomocí genů, které vytvářejí celulózu, z nefotosyntetické bakterie "vinného octa" Acetobacter xylinum. Tato bakterie je dobře známa svou produkcí celulózy.
Nové sinice tak ve formě gelu vytvářejí relativně čistou celulózu, ze které se dá poměrně snadno odštěpit glukóza. "Obrovské náklady na výrobu etanolu a dalších biopaliv z rostlinné celulózy jsou vyvolány použitím enzymů a mechanických metod, které vyžaduje oddělení nežádoucích příměsí," řekl Nobles serveru Energy Daily. "Využití sinic umožňuje tuto část výrobního procesu možno přeskočit," dodal.
Podle článku serveru Energy Daily ze dne 23. dubna 2008
reklama